- Az iráni nukleáris program korlátozásáról való előzetes megállapodás "riasztó eltávolodást" jelent a Fehér Ház eredeti céljaitól - közölte csütörtökön John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus elnöke.
Boehner aggodalmát fejezte ki a lausanne-i megállapodás miatt és hangsúlyozta, hogy az Irán ellen bevezetett szankciók feloldása előtt a kongresszusnak tanulmányoznia kell a nukleáris alku részleteit. A házelnök közleményében rámutatott: az eheti közel-keleti útja során azt tapasztalta, hogy Irán a terrorizmus terjesztésére törekszik. Szavai szerint naivitás lenne azt gondolni, hogy Teherán a nukleáris programját és a szankciók feloldását ne használná fel a térség destabilizálására.
Boehner szóvivője, Kevin Smith közölte, hogy a politikus a megállapodásról eszmecserét folytatott Barack Obama elnökkel, de nem bocsátkozott részletekbe.
Bob Corker, az amerikai szenátus külügyi bizottságának republikánus elnöke kijelentette, hogy az irányítása alatt álló testület még a hónap folyamán dönteni fog egy olyan törvénytervezetről, amely feljogosítaná a kongresszust arra, hogy szavazzon a végső megállapodásáról.
Tom Cotton republikánus szenátor úgy nyilatkozott: azon fog dolgozni, hogy "megvédje" Amerikát a "nagyon veszélyes" kezdeményezéstől. Cotton volt a szerzője annak a 47 szenátor által aláírt márciusi levélnek, amelyben a honatyák arra figyelmeztették Teheránt, hogy bármely nukleáris megállapodás, amelyet Barack Obama köt Iránnal, csupán addig marad érvényben, amíg Obama áll az ország élén.
Marco Rubio republikánus szenátor, potenciális republikánus elnökjelölt-aspiráns "kolosszális hibának nevezte" a megállapodást, különösen annak azt a részét, amelynek értelmében Irán továbbra is több ezer centrifugát üzemeltethet.
"Neville Chamberlain jobb megállapodást Adolf Hitlerrel" - állította az 1938-as müncheni paktumra célozva Mark Kirk republikánus szenátor, több Irán elleni szankciótörvény társszerzője.
Obama elnök a lausanne-i egyezségről elmondott csütörtöki beszédében arra figyelmeztetett, hogy ha a republikánus többségű kongresszus nem fogadja el a megállapodást, akkor "az Egyesült Államokat fogják okolni a diplomácia kudarca miatt".