Az LMP üdvözli az alapvető jogok biztosának alkotmánybírósági indítványát az új Polgári törvénykönyv közéleti szereplők bírálhatóságát szűkítő feltétele miatt.
Az LMP az új Ptk. kihirdetését követően haladéktalanul az ombudsmanhoz fordult a jövő márciusban hatályba lépő új magánjogi kódex alkotmányossági felülvizsgálatát kezdeményezve.
A közéleti tevékenység kritikája az alkotmányos kereteken belül minden esetben közérdek, nélkülözhetetlen a demokrácia működése szempontjából. Rossz irányba viszi az országot, ha tényfeltáró újságírók munkáját lehetetleníti el a hatalom, vagy egyszerű kommentek járnak súlyos pénzbüntetéssel. A közügyek szabad megvitatása az egyik leghatékonyabb fegyver a hatalmi önkény, és a korrupció visszaszorítása érdekében.
A demokratikus jogállam intézményeinek szabad bírálata az állampolgárok olyan alapvető alanyi joga, amely a demokrácia lényegi eleme. Ki tudná ezt jobban, mint az az Orbán Viktor, aki ellenzékiként megszenvedte azt, hogy egy kijelentése nyomán pert kapott a nyakába az akkori Igazságügyi tárcától.
Biztató, hogy az ombudsman vizsgálata szintén arra a megállapításra jutott, hogy az új Ptk. a bírálat megengedhetősége elé támasztott "méltányolható közérdek" feltétellel szűkebbre szabja a közéleti szereplők bírálhatóságának lehetőségét.
Schiffer András
országgyűlési képviselő, az LMP társelnöke