Formai és tartalmi kifogásai is vannak a Margitsziget fővárosi igazgatás alá helyezése ellen a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnökségének.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a parlamentnek benyújtott törvényjavaslata szerint a XIII. kerülettől a fővárosi önkormányzat közvetlen irányítása alá kerülne a Margitsziget.
A tárcavezető ezt azzal indokolta, hogy a terület kiemelt idegenforgalmi jelentőségű, fejlesztése túlmutat egy kerületi önkormányzat stratégiai tervezésében rejlő lehetőségeken.
A TÖOSZ szerint a javaslat elfogadása esetén a főváros közigazgatási területe 23 kerületből és a Margitszigetből állna, ami az egységes közigazgatási illetékességi területfelosztást bontaná fel.
Mint írták, a szövetség a javaslatról Tóth József (MSZP) XIII. kerületi polgármesterétől értesült, mert a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a jogalkotásról szóló törvényben rögzített véleményezési lehetőséget nem biztosította sem az önkormányzati szövetségek, sem az érintett önkormányzat számára - olvasható a közleményben
A TÖOSZ szerint a törvényjavaslatot össze kellene vetni a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájáról szóló egyezménnyel, amely szerint a közfeladatokat általában elsősorban az állampolgárokhoz legközelebb álló közigazgatási szervnek kell megvalósítania. Ebben az esetben azonban nem egyes közfeladatnak az átvételéről, hanem a Margitsziget tekintetében az összes kerületi feladat elvételéről van szó, ami a charta szabályozása alapján nem értelmezhető.
Az önkormányzati charta szerint nem lehet megváltoztatni a helyi önkormányzatok határait az érintett közösségekkel folytatott előzetes konzultáció, esetleg helyi népszavazás nélkül. A beterjesztett törvényjavaslat szembe megy a charta szabályozásával, amikor a törvénymódosítással a kerületi tagozódás megváltoztatását kiveszi az általános szabályok alól, így erről nem szükséges népszavazást tartani. A beterjesztett törvényjavaslat ellentétes az európai önkormányzati charta törvénybe iktatott szabályozásával - írták.
A TÖOSZ szerint fennáll a lehetősége annak is, hogy hasonló törvénymódosítással egyéb önkormányzatok közigazgatási határát - az érintettek akaratával szemben - a kormány kezdeményezésére az Országgyűlés megváltoztassa, amelynek révén sérülhet az önkormányzáshoz való jog.