A túlzottdeficit-eljárás megszüntetése a kormány, az önkormányzatok és a magyar emberek közös erőfeszítésének az eredménye, a konszolidációból a megyei jogú városok jelentős részt vállaltak - jelentette ki Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen polgármestere a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) Kecskeméten tartott közgyűlését követő sajtótájékoztatón.
Kósa Lajos hangsúlyozta: a tanácskozáson felhívták a figyelmet arra, hogy a megyei jogú városoknak fel kell készülniük az Európai Unió következő, 2014-től induló költségvetési ciklusára. Azt biztosan lehet tudni, "hogy a jelenlegi fejlesztési tervhez képest teljesen más keretek lesznek meghatározva", olyan mértékben megváltozik az Európai Unió "fejlesztési rendszere, elvei, szempontjai, hogy amihez eddig hozzászoktunk, az nem lesz releváns" - tette hozzá.
Kósa Lajos szerint, a Magyarország népességének negyedét képviselő megyei jogú városok "jócskán" kivették a részüket abból, hogy "az eladósodást csökkentsük, az államháztartás hiányát a bűvös 3 százalék alatt tartsuk", és az egész önkormányzati rendszer komoly teljesítményt nyújtott - hangsúlyozta.
Fontosnak nevezte, hogy ezt úgy sikerült elérni, hogy nem változott drámai módon a városok által nyújtott szolgáltatások minősége.
Kósa Lajos beszámolt arról, hogy a közgyűlésen két új intézmény alapításáról döntöttek: létrehozták a közterület-felügyeletek és az önkormányzati adóhatóságok kollégiumát annak érdekében, hogy a rájuk vonatkozó törvényi szabályozást egyszerűsíteni lehessen.
A közgyűlés szeretné elérni, hogy a pályázati rendszerben a "sokszor felesleges, bürokratikus korlátokat" enyhítsék - fűzte hozzá.
Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő kiemelkedő eredménynek nevezte, hogy az unió 2014 és 2020 közötti költségvetési ciklusában a Magyarország részére eredetileg tervezett 18,3 milliárd eurót 20,5 milliárd euró fölé sikerült növelni. Ez nagyon komoly fejlesztési lehetőséget teremt a megyei jogú városok, a városok és a kisebb települések számára egyaránt - mondta.
Véleménye szerint Magyarország a 2014-től induló költségvetési ciklusban "csak úgy tud eredményes regionális fejlesztési programot végrehajtani", ha a program kidolgozásáig hátralévő fél évben a megyei jogú városok ebben partnerek lesznek.
Deutsch Tamás kiemelte: a "buta vagyokat az ésnek kell felváltani", ami azt jelenti, nincs olyan "hogy Budapest vagy vidék", hanem "Budapest és vidék".
Az európai parlamenti képviselő úgy fogalmazott: a MJVSZ nagyon komoly hangsúlyt kíván arra fektetni, hogy a megyei jogú városok a Magyarországra jutó uniós források elérése mellett az úgynevezett "közvetlen brüsszeli forrásokból minél többet tudjanak elérni".