Az LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnök megszegte ígéretét, az Országgyűlés ugyanis a kormánypártok javaslatára egy olyan közbeszerzési törvényt fogad el, amely lehetőséget ad az összefonódásra az ajánlattevő és az ajánlatkérő között.
Schiffer András társelnök-frakcióvezető hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett: a kormányfő az Elios-ügy kipattanásakor tett ígéretet a parlamentben annak támogatására, hogy ne vehessen részt ugyanazon érdekkör a közbeszerzési pályázat előkészítésében, majd megpályázásában, hogy aztán meg is nyerje azt.
Mindez azonban a kedden elfogadandó közbeszerzési törvényjavaslatnak nem része - kifogásolta a politikus, hozzátéve: pártja azon cégeket is kizárt volna a pályázásból, amelyekben a megelőző három évében tulajdonos volt a kormányzathoz közel álló személy, de a kormányoldal ezt az összeférhetetlenségi szabályt sem fogadta be.
A Fidesz továbbra sem akarja teljes egészében kiseprűzni az offshore-lovagokat - fogalmazott, megjegyezve: az elfogadandó jogszabály szerint legfeljebb 25 százalékos tulajdonlás erejéig indulhatnak a közbeszerzéseken ilyen pályázók.
Az LMP az átláthatóság növelése érdekében lehetővé tenné, hogy valamennyi pályázat hozzáférhető legyen az interneten a benyújtási határidőt követően, de azt is szorgalmazta, hogy a kiíró önkormányzatok, minisztériumok a minimálbér kétszeresének erejéig viseljenek felelősséget a pályázati láncolat végén lévő melósokért, egyéni vállalkozókért, ha azok nem jutnának pénzükhöz.
Schiffer András szerint mindezek helyett azonban olyan közbeszerzési törvény lesz, amelynek hatására rejtve marad a pénzek áramlása, lehetséges lesz az összefonódás az ajánlatkérő és az ajánlattevő között, ahol offshore-lovagok is részt vehetnek és ahol a hazai kisvállalkozásokat semmi nem védi a körbetartozástól.