LMP: Nemzetközi szerződésbe ütközik a szabálysértési törvény?

Vélemény - 2010-08-18

Dorosz Dávid, a Lehet Más a Politika képviselője szerint a szabálysértési törtvény módosításáról szóló, T/580. számú javaslat ellentétes az ENSZ Gyermekjogi Egyezményével, ezért az Alkotmánybírósághoz fordul.

 

    Az ENSZ Gyermekjogi Egyezményének 37. pontja kimondja, hogy az államok kötelezettséget vállalnak arra, hogy elzárást fiatalkorúakkal szemben csak a legvégső esetben alkalmaznak:

A gyermek őrizetben tartása vagy letartóztatása, vagy vele szemben szabadságvesztés-büntetés kiszabása a törvény értelmében csak végső eszközként legyen alkalmazható a lehető legrövidebb időtartammal.

 

A Pintér Sándor által jegyzett törvénymódosítás azonban teljes mértékben ellentmond a Magyarország által is aláírt nemzetközi egyezménynek, ezért Dorosz Dávid országgyűlési képviselő az Alkotmánybírósághoz fordul, és kéri, hogy vizsgálják meg: az elfogadott törvény a nemzetközi szerződésbe ütközik-e.

 

Az LMP már azt is felháborítónak tartja, hogy a javaslat beterjesztője semmilyen szakmai szervezettel nem egyeztetett, pedig úgy tűnik, erre szüksége lett volna. A szakmai és civil szervezetek a parlamenti vita alatt is többször szót emeltek a törvénymódosítás ellen, a kormány azonban figyelmen kívül hagyta ezeket az aggályokat, az ellenzéki módosító javaslatokkal együtt.

 

Az LMP számára elfogadhatatlan, hogy gyerekeket csukjanak le kis súlyú szabálysértések miatt. A törvény elfogadása nem Európa és a 21. század felé tett lépés. A Fidesz ósdi, lejárt szavatosságú büntetőpolitikája a fiatalokat semmilyen módon nem segíti, nem visszatartja, hanem stigmatizálja és a bűnözői életpálya felé löki őket. Az LMP ezzel szemben azt a modern, áldozat- és közösségközpontú büntetőpolitikát képviseli, amely szerint a fiatalkorúakat abban kell segíteni, hogy visszataláljanak arra az útra, ami a társadalom normakövető tagjaivá teszi őket.

 

LMP Sajtó

 

    Kiadó: Lehet Más a Politika párt (LMP)

 

 

 OS