- Kissé gyorsulhatott, de továbbra is jóval 1 százalék alatt maradt az éves összevetésű magyarországi infláció a múlt hónapban - jósolták a pénteki adatismertetés előtt londoni pénzügyi elemzők.A konszenzusos citybeli várakozás szerint a magyar inflációs ütem a bázishatások belépésével az év későbbi szakaszában kezd nagyobb ütemben gyorsulni, és várhatóan jövőre éri el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalékos középtávú célját.
Az egyöntetű londoni prognózisok szerint addigra az MNB is emeli alapkamatát, hogy elkerülje a negatív reálkamatot.
A márciusi tizenkét havi inflációra adott londoni elemzői előrejelzések a 0,2-0,4 százalékos sávban mozognak. Februárban 0,1 százalékos, januárban nulla százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai 0,3 százalékos tizenkét havi inflációt várnak márciusra. A ház távlati várakozása az, hogy a következő egy évben a magyarországi infláció fokozatosan felfelé ívelő pályára kerül, de gyorsulása nem lesz olyan mértékű, amilyenre a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés bezáródási üteme vagy a munkanélküliség csökkenése alapján egyébként számítani lehetne. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői ezt a véleményüket a munkajogi szabályozások lazulásával és a szociális ellátás szabályainak szigorodásával indokolták.
A cég szakértői megerősítették azt a várakozásukat, hogy az MNB 2,25 százalékos alapkamat eléréséig folytatja enyhítési ciklusát, és ezt a kamatszintet már az idei második negyedévben eléri. Utána azonban már az idei negyedik negyedévre 3,00 százalékra emeli vissza alapkamatát a magyar jegybank, és 2015 első negyedévére potenciálisan 3,50 százalékra is emelkedhet az MNB-kamat - jósolták a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői.
A ház által a jelenlegi enyhítési ciklus kamatvégpontjára adott prognózis jelentősen eltér a londoni konszenzustól. A citybeli elemzői közösségen belül általános az a vélemény, hogy a ciklus még egy utolsó, e hónapban végrehajtandó 0,10 százalékpontos csökkentés után, 2,50 százalékos alapkamaton véget ér, sőt vannak olyan londoni előrejelzések is, amelyek szerint a jelenlegi 2,60 százalékos alapkamat lehet az enyhítés végpontja.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői 0,4 százalékos tizenkét havi márciusi inflációra számítanak. Az általuk várt gyorsulást az élelmiszerek dezinflációjának valószínű megtorpanásával magyarázzák, kiemelve, hogy az élelmiszerárak januárban és februárban is egyaránt csaknem 2 százalékkal csökkentek éves összevetésben.
A GS londoni elemzői a forint gyengülése miatt az üzemanyagárak éves szintű csökkenési ütemének lassulásával is számolnak, emellett véleményük szerint már most érzékelhető lesz a tavalyi év elején végrehajtott első közműdíj-csökkentések belépő éves bázishatásának felhajtóereje.
A ház hosszabb távlatban, 2014 későbbi szakaszára és 2015-re is a teljes kosárra számított éves infláció fokozatos további gyorsulását valószínűsíti a közműdíj-csökkentések tavalyi két fordulójának bázishatásai és a várható élelmiszer-áremelkedés miatt.
A Goldman Sachs elemzőinek előrejelzése szerint ugyanakkor az inflációs ütem gyorsulási folyamatát az idei harmadik negyedévben megállítja a tervezett - jóllehet az eddigieknél kisebb mértékű - újabb közműdíj-csökkentés. Ennek inflációlassító hatása azonban csak átmeneti lesz, és nem fogja megakadályozni a magyarországi infláció fokozatos visszatérését a jegybanki célszintre 2015-ben - jósolták a GS londoni szakértői.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai 0,2 százalékos tizenkét havi inflációt várnak márciusra a februári 0,1 százalék után. Véleményük szerint az általuk valószínűsített márciusi gyorsulás is alátámasztja a ház azon várakozását, hogy a januári nulla százalékos éves ütem volt a magyarországi infláció mélypontja.
A JP Morgan elemzői innentől már ütemes gyorsulást várnak: júliusra 1 százalékos, 2014 végére 2,2 százalékos tizenkét havi inflációval számolnak, elsősorban szintén a tavalyi közműdíj-csökkentésekből eredő negatív bázishatások miatt. A ház szerint az éves inflációs ütem 2015 negyedik negyedévéig emelkedik ismét az MNB 3 százalékos célszintjére.