Mennyi az annyi…?  Debrecen, az eladósodott város…

Vélemény - 2007-11-24

2006. júliusában az országos médiában, augusztusban pedig helyben, sajtótájékoztatón foglalkoztam városunk eladósodottságával. Akkor azt vezettem le a költségvetéssel kapcsolatos önkormányzati előterjesztésekből, hogy Debrecen 20 milliárd forint feletti adósságállománnyal bír. Kósa Lajos polgármester úr ezt a kijelentésemet több alkalommal is cáfolta, kijelentve, hogy a képviselők többsége – többek között én – el sem olvassa az előterjesztéseket, mert ha elolvasnánk, akkor tudnánk, hogy Debrecen adósságállománya 3,8 milliárd. (Később ezt módosította a kötvényállomány összegével!)

A választási kampányban végig azt hangsúlyozta, hogy nincs eladósodva a város, azok a számok, amelyekkel én érvelek, nem valósak, nem értek/értünk a költségvetéshez.

 

A tegnapi közgyűlés két napirendi pontban is foglalkozott költségvetéssel. Egyrészt a város háromnegyed éves költségvetési beszámolójáról, másrészt a jövő évi költségvetési koncepcióról tárgyaltunk. A vitában a gazdálkodási főosztály vezetője tájékoztatott minket a „teljes” adósság állományról. E szerint:

Debrecen banki hitel állománya:        10,8 milliárd Forint,

A Főnix II kötvény tőketartozása:       1,2 milliárd Forint

Kötelezettséget vállaltunk:                   7,8 milliárd Forintnyi beruházásra, valamint

vállaltunk pályázatokhoz önerőt:          0,4 milliárd Forint összegben

 

Ez mindösszesen 20 milliárd forintnál is nagyobb összegű adósság állomány!

 

Önmagában nem ez a hatalmas adósságállomány a legnagyobb probléma, hanem az, hogy a hitelekből megvalósult beruházások legnagyobb része működési költség növelő beruházás, amelyek az önkormányzati alapfeladatokat ellátó intézményhálózat finanszírozásától vonnak el forrásokat.

Ezért mondtuk azt már 2006-ban is a választóknak, hogy a (látvány)beruházásokra felvett hitelek rátelepszenek a város költségvetésére, a működtetés és a fenntartás pedig csak növeli a kiadásokat. Ebből az adósságcsapdából nem lesz könnyű kiutat találni. Lassanként válságmenedzselésre lesz szükség Debrecenben.

Ezért mondtuk azt a debrecenieknek, hogy ekkora eladósodottság mellett félő, hogy nem lesz pénz a megnyíló Eu-s források önerő részére és ezért eleshetünk olyan finanszírozási forrásoktól, amelyek 2007-től nyíltak meg az önkormányzatok számára.

Ezért mondtuk azt, hogy a nem az önkormányzati alapfeladatok körébe tartozó vagyonelemek működtetési jogát pályázat útján kellene értékesíteni, a befolyó pénzből pedig a hitelállományt kellene csökkenteni, és ezért mondtuk azt, hogy szemléletváltásra van szükség Debrecen vezetésében.

 

Nem örülök, hogy nekem lett igazam a város adósságállománya nagyságával kapcsolatban!

Kovács László (SZDSZ) önkormányzati képviselő