Az MSZP az Országgyűlés elé terjeszti a kormány Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) 2015-ben kötött paktumának felbontására vonatkozó javaslatát, mert abban szerintük "Orbán Viktor a devizahitelesek kárára állapodott meg a bankokkal".
Szakács László, az ellenzéki párt elnökhelyettese szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azután jelentette ezt be, hogy a Kúria kedden ítéletet hozott egy devizahiteles perben. Szerinte a döntés arról szól, hogy egy korábban pert nyert devizahiteles után "nyúlt" a bíróság, és mégis vesztesnek nyilvánította a hitelfelvevőt.
Úgy ítélte meg: azért született a Kúria döntése, mert a 2015-ös paktum szerint a bankokat nem érheti kár, a forintosítás egy fillérjükbe sem kerülhet, és nem gördítenek akadályt a kilakoltatások elé sem.
Kijelentette azonban, hogy az adósokat meg kell védeni a nyilvánvaló erőfölénnyel rendelkező bankokkal szemben, ezért törvényben kell kimondani, hogy a pénzintézetek becsapták, megtévesztették az adósokat.
Ravasz László ügyvéd, az Adóskamara képviselője a Kúria döntését úgy ismertette: a bíróság érvényesnek nyilvánított egy korábban, jogerősen már érvénytelennek minősített szerződést arra hivatkozva, hogy a devizahiteles törvény értelmében megszűntek az érvénytelenség feltételei.
A Kúria ugyanakkor nem vizsgált további érvényességi kérdéseket - kifogásolta -, azt, hogy a bank megfelelően tájékoztatta-e az adóst a kockázatokról. Úgy fogalmazott: a Kúria minden eljárásjogi praktikával kikerülte a választ a kérdésre, holott sem a magyar, sem az uniós jog alapján nem lehetne érvényessé nyilvánítani a szerződést, ha a tájékoztatás nem volt megfelelő. A Kúria jogellenesen nem vizsgálta a kérdést, hiszen az uniós bírósági döntés értelmében a bíróságoknak azt hivatalból kell áttekinteniük - mondta.