A napokban nyilvánosságra került felmérésből kiderült, hogy az Európai Parlament strasbourgi épülettömbjei sokkal több azbesztet tartalmaznak, mint azt korábban feltételezték. Az azbeszt többek között tüdőrákot és rosszindulatú mellhártyadaganatot okoz. A Parlament vezetése azonnali, részletes felmérést írt elő. Az azbesztet folyamatosan távolítják el a strasbourgi épületből, ahol a parlament havonta csupán három és fél napot ülésezik.
Hegyi Gyula európai parlamenti képviselő szerint a tanulmány eredményeinek megismeréséig le kell állítani a strasburgi üléseket, majd a felújítás idejére be kell zárni az épületet. A magyar képviselő szerint ezáltal nem veszélyeztetnék a dolgozók egészségét s rengeteg pénzt és energiát is megtakarítanának. A több ezer alkalmazott és képviselő havi utazgatása évente 50 milliárd forintjába kerül az európai adófizetőknek és 20 ezer tonna CO2 kibocsátással jár.
A történet ismerős, az Európai Bizottság brüsszeli központját, a Berlaymont palotát is mentesíteni kellett a rákkeltő azbeszttől. 1991-ben ürítették ki, és a tervezett öt év helyett 13 év alatt tették egészségre ártalmatlanná. Az azbeszt okozta egészségkárosodás miatt 35 uniós alkalmazott indított pert, közülük 18-an meghaltak. A korrupciós ügyektől se mentes felújítás költségei a tervezett sokszorosára, közel 250 milliárd forintra nőttek. Az összeg fele az azbeszt mentesítés költsége volt, így egy kiló azbeszt eltávolítása átlagosan egy millió euróba került.
Az épületek szigetelésére, tűzbiztossá tételére használt azbeszt eltávolítása Magyarországon a közelmúltban kezdődött el. Körülbelül 20 ezer lakásban és számos ipari létesítményben lehet azbeszt, a mentesítés költségét körülbelül 16 milliárd forintra teszik. Az azbeszt egészségkárosító hatása, már a 40-es, 50-es évek óta ismert, a teljes tiltása csak 2005 óta lépett életbe. Hegyi Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy az azbeszt miatti daganatos betegségek kialakulása körülbelül 20 évbe telik, ezért a következő 10-20 évben akár több tízezer áldozatra is lehet számítani.
A Berlaymont palota felújítása annyira költséges volt, hogy többek szerint olcsóbb lett volna lebontani és egy új épületet építeni a helyére.
Más egészségi kockázatai is vannak a strasbourgi épületnek - emlékeztetett a szocialista képviselő - pár évvel ezelőtt több megbetegedést követően, veszélyes legionella baktériumot találtak a melegvíz hálózatban, amely azért tudott könnyedén elszaporodni, mert havonta csupán négy napon át üzemelt a rendszer.
Hegyi Gyula az azbeszt veszéllyel és a strasbourgi épület, az ottani parlamenti ülésezéssel kapcsolatban a hét folyamán Budapesten további információval szolgál a 06-20-466-80-57-es telefonon.
OS