A nőarcú szegénység leküzdése az egész társadalom érdekeit szolgálja – hangsúlyozta dr. Gurmai Zita európai parlamenti képviselő a szegénységről rendezett vitához benyújtott írásbeli hozzászólásában. Kedden az EP az ENSZ szegénység elleni napjához, valamint a szegénység elleni európai évhez kapcsolódva tartott vitát a szegénységről.
Ha szegénységről beszélünk, gyakran elfeledkezünk azokról, akik súlyosan alulfizetett munkakörökben dolgoznak. Az ilyen állásokat túlnyomó többségben nők töltik be, a szegénység tehát nőarcú Európában is. A nők hátrányos helyzete strukturális probléma: mivel a háztartásvezetést és gyermeknevelést nem ismerik el munkaként, a hivatalos adatok szerint keveset dolgoznak. Ha pedig a munkaerőpiacon helyezkednek el, ugyanazért a munkáért alacsonyabb bért kapnak, mint a férfiak. A legfrissebb adatok szerint a nők 17,4 százalékkal alacsonyabb fizetést kapnak a férfiaknál – hívta fel a figyelmet Gurmai Zita, hozzátéve, hogy mindennek egyenes következménye az alacsonyabb összegű öregségi nyugdíj.
Ebből az ördögi körből csak úgy törhetünk ki, ha a nem fizetésért végzett háztartási munkát is elismerjük munkaként, ha bátorítjuk a nők munkavállalását és megerősítjük gazdasági függetlenségüket. A szegénység visszaszorítása hozzájárul a költségvetés kiegyensúlyozottá tételéhez is – hangsúlyozta Gurmai Zita. Strukturális változásokra van tehát szükség, amelyek rövidtávon ugyan költségesek lehetnek, de már középtávon is észrevehető előnyökkel járnának. Nemcsak a nők, hanem az egész társadalom számára – zárta hozzászólását az európai parlamenti képviselő.
A keddi plenáris ülésen rendezett vita része volt az Európai Parlament szegénység elleni kommunikációs kampányának, amelynek keretében Ban Ki Mun, az Egyesült Nemzetek Szervezete főtitkára is felszólalt Strasbourgban.