Normakontroll - LMP: az "alkotmányosság hattyúdala" lehet a döntés

Vélemény - 2012-12-07

- Az LMP nagyon fontosnak tartja, hogy még a jelenlegi összetételű Alkotmánybíróság vizsgálhatja meg a választási eljárási törvényt, mert az ellenzéki párt szerint februártól valószínűleg már nem lesz többségben az alkotmányosság mellett elkötelezett bírói kar a testületben - jelentette ki Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese pénteki sajtótájékoztatóján, Budapesten.

    Az ellenzéki politikus szerint messze nem dőlt még el, hogy lesz-e Magyarországon választási regisztráció, és nagyon fontos, hogy az Alkotmánybíróság még a jelenlegi összetételében vizsgálhatja meg ezt a kérdést.

    Utalt arra, hogy februártól - a 70. életévét betöltő Bihari Mihály helyére - új alkotmánybíró érkezik a testületbe. "Ismerjük a fideszes többség alkotmánybíró-választási szokásait, és sajnos arra is fel kell készülnünk, hogy az Alkotmánybíróságnak ez a döntése bizonyos szempontból az alkotmányosság hattyúdala lesz" - fogalmazott, hozzátéve: "valószínűleg az új összetételű Alkotmánybíróságban már nem lesz többségben az alkotmányosság mellett elkötelezett bírói kar".

     Karácsony Gergely csütörtöki nyilatkozatát megerősítve közölte: az LMP üdvözli Áder János köztársasági elnök azon döntését, hogy előzetes alkotmánybírósági normakontrollt kért a választási eljárási törvényről. Ugyanakkor úgy véli: Áder János "megállt félúton" az alkotmányos aggályok kifejtése során, mert csak azt nehezményezte, hogy a választási regisztráció konkrét formája aránytalan mértékben akadályozza a választópolgárokat választójoguk gyakorlásában, miközben nyilvánvaló, hogy nem a részletszabályokkal, hanem a regisztrációval általában van komoly probléma, hiszen ez önmagában indokolatlan korlátja a szabad választójog gyakorlásának.

    A politikus utalt arra, az államfő levelében arról írt, hogy a regisztráció alkotmányosságát azért nem vizsgálta, mert ez benne van az alaptörvény átmeneti rendelkezéseiben. Karácsony Gergely szerint azonban az államfő vizsgálhatta volna a regisztráció alkotmányosságát, mert a feliratkozás bevezetése egyrészt nemzetközi egyezményekbe ütközik, másrészt, mert az átmeneti rendelkezések sem tartalmaznak olyan megfogalmazást, amely alapján ki lehetne jelenteni, hogy az önkéntes regisztráció előfeltétele lenne a választásoknak. Emellett - folytatta - az Alkotmánybíróság a bírák nyugdíjkorhatárára vonatkozó korábbi döntésében világossá tette, hogy az átmeneti rendelkezések nem üresíthetik ki az alaptörvény eredeti szövegét.

    Kijelentette, az LMP szerint ezért az Alkotmánybíróság csak egyféleképpen dönthet ebben a kérdésben: nemcsak a regisztráció részletszabályait, hanem önmagában a feliratkozás intézményét is alkotmányellenesnek kell nyilvánítania.