Az európai uniós tagság nem lehet egy háborús eszköz: az Európai Unió egy béketerv, a bővítés, a tagság megadása egy új tagállamnak a békét kell hogy szolgálja, nem pedig a háború folytatását - mondta Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Emlékeztetett arra, hogy Donald Trump amerikai elnök már a választások előtt megmondta, hogy újra fogja szabni a világkereskedelmet és Amerika pozícióit minden országgal szemben javítani fogja. Különösen azon országokkal szemben, ahol az amerikaiak szerinte veszteséget szenvednek.
Orbán Viktor úgy nyilatkozott Donald Trumpról: "a világ most azon van meglepődve, hogy azt csinálja egyébként, amit ígért", majd arról beszélt, számos egyensúlytalanság létezik a világkereskedelemben, az amerikai elnök ezeket egyenként megvizsgálva azt ígéri, hogy kijavítja azokat.
A végén majd az amerikaiak mindenkivel egyenként meg fognak állapodni és kialakul egy új egyensúly, egy új helyzet. Ez egy-két hónapig tart. Ezt én nem tartom egy hosszú ideig velünk élő dolognak - tette hozzá Orbán Viktor.
Közölte: a vámháború hamarosan vámbékébe megy majd át, mert amint a megállapodások megszülettek, akkor már nem vámháborúról beszélünk majd, hanem vámbékéről. Egyébként Magyarországnak is ez az érdeke.
- mondta Orbán Viktor.
Kiemelte, hogy magas inflációs korszakban vagyunk, és ennek az oka leginkább az orosz-ukrán háború.
Az infláció tartós, hosszú távú letörésének legjobb módja a béke - jelentette ki, hozzátéve, az Európai Unió egyetlen dolga, hogy támogassa az amerikai elnököt béketörekvéseiben.
Hangsúlyozta: a konfliktusra való készülődéssel, majd a háború kirobbanásával ugrottak meg az árak. Nekünk a békére várakozva is lépéseket kell tennünk az infláció ellen - fogalmazott Orbán Viktor, emlékeztetve arra, hogy a kormányzat a háború elején ársapkákat vezetett be, eredménnyel, most pedig az árrést szabályozzák. A kormány éppen azon dolgozik, hogy az élelmiszereken túl más kiskereskedelmi termékeknél is alkalmazzuk ugyanezt a módszert - jelentette ki.
Megemlítette, hogy a kormányzat sikerrel tárgyalt a telekommunikációs cégekkel, így azok nem fogják emelni jövő júliusig áraikat és visszaviszik azokat az év eleji szintre.
Úgy látom, hogy nagyon közel vagyunk vagy már meg is állapodtunk a bankokkal, hogy a bankolás költségeit sem szabad emelni - az inflációra hivatkozva sem - az előttünk álló időszakban - jelentette ki a miniszterelnök, hangsúlyozva, hasonló megállapodásra törekedtek az élelmiszer-kereskedőkkel is, de ott nem jártak sikerrel.
Kijelentette, ezek a lépések mindenki számára világossá tették, hogy "vége van annak a korszaknak, amikor a háborúra vagy az inflációra hivatkozva ki lehet zsebelni a magyarokat", az állam be fog avatkozni az árkialakítás rendszerébe, "ha abnormális helyzetek jönnek létre". A kormány elszánt, meg fogja védeni a családokat, meg fogja védeni az embereket - fogalmazott, hozzátéve, ez az érintettek számára is egyértelművé teszi, hogy jobb megállapodni a kormányzattal. Kicsiben azt csináljuk, amit Donald Trump nagyban - összegzett.
Orbán Viktor a Tisza Párt EP-képviselőjének kijelentésére vonatkozó kérdésre azt mondta: az EP-képviselőket a magyar emberek azért választották meg, hogy Brüsszelben Magyarország érdekét képviseljék, sőt, ha kell harcoljanak Magyarországért. Jelezte: miniszterelnökként ő maga is harcol a magyarok érdekeiért, így a Magyarországnak járó EU-s források felét már kiharcolta, az már a számlánkon van.
Úgy értékelt: az elmúlt 30 évben minden ellenzéki párt kikérte volna magának, hogy azzal lehessen hírbe hozni, hogy neki annál jobb, minél rosszabb az országnak.
Most viszont "ezt belemondják pacekba a képünkbe", hogy nemcsak, hogy ezt csinálják, hanem büszkék arra, hogy minél rosszabb az országnak, annál jobb lesz nekik, annál hamarabb kerülnek hatalomra és ezt ráadásul egy idegen hatalommal, a brüsszeli bürokratákkal összeesküdve csinálják meg.
Hozzátette: erről Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök őszödi beszéde jut az eszébe, amiről azt mondták, hogy az egy igazságbeszéd. Most a Tisza Párt pedig azt próbálja meg elmagyarázni, hogy az a helyes dolog, hogyha Brüsszelben egy képviselő a saját hazája ellen dolgozik. "Azt hiszem, hogy ez az a pillanat, amikor megnyílik a föld az ember lába alatt és eltűnik a süllyesztőben" - fogalmazott.
Álláspontja szerint kétfajta módon lehet egy választást megnyerni: valaki vagy egy jó programmal áll ki az emberek elé bizalmat kérve, vagy pedig azért szurkol, hogy az országnak rosszul menjen és akkor előbb-utóbb majd úgyis változást akarnak az emberek. Hozzátette: semmire se tartja az olyan embereket, akik a második forgatókönyv alapján akarnak kormányra kerülni. Hangsúlyozta: a politika nem a hatalomról, hanem az országról szól, az embereket, Magyarországot kell szolgálni. Aki hatalomért és pénzért bármire képes, abban sosem szabad megbízni - jelentette ki.
A miniszterelnök fontosnak tartotta, hogy Magyarországon az ország jövőjét meghatározó kérdésekben mindenki elmondhatja a véleményét. Ez nem pusztába kiáltott szó, hanem kellő súllyal mondhatja el - mutatott rá.
Kiemelte, ha visszatekintenek, akkor azt látják, hogy ez így volt a migráció kérdésében is. Mi vagyunk az egyetlen európai ország, ahol népszavazást tartottak a migrációról - idézte fel. Kitért arra, hogy ez volt a gyermekvédelem ügyében is, ami nagy kihívás egész Európában, hogyan képzeljük el a jövőnket, a társadalmunk, a családjaink, a közösségeink életét. Itt is Magyarország volt az egyetlen ország, ahol az emberek elmondhatták a véleményüket - hangsúlyozta.
Rámutatott: itt van az asztalon a harmadik nagy kérdés, ami alapvetően fogja meghatározni Magyarország sorsát a következő évtizedekben. Ez úgy hangzik, hogy fölveszik-e Ukrajnát az Európai Unióba. Ha fölveszik, annak is vannak következményei, és ha ezt sikerül elhárítani, annak is vannak következményei, ez egy döntő ügy.
Hangsúlyozta: erről minden magyarnak lehet eltérő véleménye vagy akár az övével egyező is. Az a fontos, hogy legyen egy közös vélemény, legyen világos, hogy ebben az európai viták középpontjában most éveken keresztül ott álló, fontos ügyben mi a magyarok álláspontja, amit aztán Brüsszelben majd képviselni kell.
Kitért arra is, hogy Brüsszelben harcolnak a magyar érdekekért, de nem minden magyar párt teszi ezt. "Nekik vannak gazdáik Brüsszelben", vannak olyan magyar pártok, amelyek valamifajta Magyarország-föloldódását eredményező, nagy európai államban gondolkodnak, ahol a brüsszeli birodalmi központ döntéseit kellene végrehajtani Magyarországon. Ezért Ukrajna tagságát is támogatják, hiszen Brüsszel ezt akarja - fejtette ki.
Orbán Viktor rögzítette: ezzel szembe kell fordulni, meg kell harcolni azért a lehetőségért, hogy ne veszítsük el mindazt, amiért dolgoztunk és hogy maradjanak nyitva gazdasági lehetőségek Magyarország számára.
Meg kell harcolnunk azért, hogy senki ne tehesse kockára a gazdasági eredményeket, ne kelljen vállalni a mezőgazdasággal járó kockázatokat és számos közbiztonsággal, közrenddel kapcsolatos kockázatot a magyaroknak, amit egyébként magával hozna Ukrajna európai uniós tagsága - hangsúlyozta. Ez a csata zajlik Brüsszelben, ez lesz a következő nem néhány hónap, hanem néhány év folyamatos, legnagyobb téttel bíró küzdelme - hangsúlyozta.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy még mindig napirenden van a háború kérdése, mert bár az amerikaiak "befordultak a béke feliratú utcába" - ahol mi is várakozunk -, de a brüsszeliek még a "háború feliratú táblát követik". Láthatóan Európa a háború folytatására készül, azt mondják, hogy Ukrajna ezt a háborút megnyerheti, és az európai uniós tagság hozzásegítheti Ukrajnát ahhoz, hogy megnyerjék azt.
Ez a lehető legrosszabb gondolat, Ukrajna ezt a háborút nem tudja megnyerni - rögzítette Orbán Viktor, hozzátéve: az európai uniós tagság nem lehet egy háborús eszköz. A tagság megadása egy új tagállamnak a békét kell, hogy szolgálja, nem pedig a háború folytatását. De a brüsszeliek azt gondolják, hogy ha fölvesszük Ukrajnát a háborúba, akkor tovább lehet folytatni a háborút - közölte.
Orbán Viktor emlékeztetett arra is: a liberális közgazdászok rendszeresen megírják, hogy nem észszerű faluban lakni, falusi méretekben szervezni a szolgáltatásokat, minden sokkal praktikusabb és olcsóbb lenne, ha mindenki beköltözne a nagyvárosokba.
- fogalmazott.
Felidézte: sikerült kialakítani a kommunista rendszerben egy olyan érzést, hogy a falu fejletlen, a város meg fejlett, a városiak műveltek, a falusiak meg nem. "Én egy 1800 lelkes faluból jövök. Remélem, élő példája vagyok ennek a cáfolatnak" - jegyezte meg.
Kiemelte, hogy falun is nagyon sok jó képességű, dolgozni akaró és előretekintő ember születik és él.
Közel vagyunk ahhoz, hogy a városi szolgáltatások elérhetők legyenek szinte teljes körűen a falvakban, ahol pedig ez még nem így van, ott dolgozik ezen a kormány.
Legyenek boltok, legyenek kiskocsmák, legyenek pénzautomaták, legyen autópálya, autóút, amit 20-30 percen belül mindenki el tud érni, legyen jó iskola - ha ott a faluban nem, akkor az iskolaközpont legyen elérhető közelségben és akkor legyen iskolabusz -, legyen egészségügyi szolgáltatás, legyen körzeti megbízott, aki a nap 24 órájában elérhető a faluban - sorolta.
Hozzátette, rengeteg energiát fordítanak arra, hogy a falun élők egyenjogú polgárai lehessenek az országnak, a falusiak saját környezetükbe és jövőbe vetett hitük megerősödjön; a Magyar falu program ebből a szempontból sikeres. "Hogy minden szolgáltatást sikerült-e már odavinnünk, erre nem tudok egyértelmű igennel válaszolni. Sokat odavittünk, de van még sok munkánk" - jelezte a miniszterelnök.
Orbán Viktor a családok fontosságáról szólva hangsúlyozta, amikor az ember családot alapít, akkor nemcsak a saját személyes boldogságát szolgálja, hanem annak a közösségének a jövőjét is, ahová tartozik.
Kiemelte: Ezért az édesanyákat nemcsak amiatt kell megbecsülni, mert egy nagyon nehéz feladatra vállalkoznak, hanem azért is, mert olyasmit vállalnak, ami az egész közösség számára fontos - jelezte.
Ha ez így van, akkor nem igazságos az a helyzet, hogy akinek gyermeke van, az rosszabbul él, mint az, akinek nincs gyermeke - mutatott rá.
- fogalmazott.
Becsületbeli ügynek nevezte, hogy az anyákat megtámogassák, és elérjék, hogy aki gyermeket vállal, az élete végéig ne fizessen személyi jövedelemadót.
Emlékeztetett: bevezették korábban a gyermekek után járó adókedvezményt, most emellé jön az élethosszig tartó adómentesség az édesanyák számára. A háromnál több gyerekeseknél a kedvezményt már sokkal korábban sikerült elérni, idén októberben a háromgyermekes anyák is megkapják azt, január elsejével pedig a 40 év alatti kétgyermekes édesanyák is, majd a kétgyermekes édesanyák közül az 50 alattiak kapják meg 2026-ig.
Ezzel olyan családi központú gazdasági rendszer jön létre ezzel Magyarországon, amely a legfontosabbnak a családot és a gyermekeket tartja - összegzett.
Úgy folytatta: a gyermeknevelés érdemeinek elismerését a munkával is össze kell kapcsolni. Ha nem kapcsoljuk össze a családtámogatást a munkával, akkor kevesebben fognak dolgozni Magyarországon, mint kellene. Ezért az ország számára, sőt a családok számára is az a legjobb politika, amely lehetőséget ad a családoknak, elsősorban az édesanyáknak, hogy eldöntsék, inkább otthon maradnak gyermeket nevelni vagy gyermeknevelés mellett munkát is akarnak vállalni - közölte.
Az országnak jó, ha az édesanyák úgy döntenek, munkát is vállalnak. Ezért egy olyan családtámogatási rendszert épített föl a kormány, amely mindenkit jutalmaz vagy elismer, aki gyermeket nevel, de különösen elismeri azokat, akik a gyermeknevelés mellett még a munkaerőpiacon is jelen vannak.
Ezért a családtámogatás nagy része a családokhoz a munkán keresztül érkezik. Nemcsak az édesanyákon keresztül, hanem az édesapákon keresztül is, mert ők a jövedelmeiket összevonhatják, amiből az adókedvezményt leírhatják - mondta el Orbán Viktor.