Megengedhetetlennek tartja a Szabad Demokraták Szövetsége, hogy Magyarországon kontrollálatlan körülmények között, haszonszerzési célból olyan orvosi beavatkozások történjenek, amelyek árát kiszolgáltatott helyzetű betegekkel fizettetik meg úgy, hogy a terápia eredményessége orvosszakmai szempontból nem bizonyított.
Az úgynevezett őssejt-ügy azonban felhívja a figyelmet arra is, hogy nagy a kereslet a betegek részéről a még nem engedélyezett, nem garantált biztonságú terápiák iránt. A hazai szabályozás áttekintése érdekében neves orvosok, egészségpolitikusok, egészségügyi szakjogászok és bioetikai szakértők részvételével Orvosetikai Kerekasztal felállítását kezdeményezi az SZDSZ.
A gyógyíthatatlan, rossz kórjóslatú betegek kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen mindent megtesznek gyógyulásukért, akkor is, ha az eredmény esetleges. A különböző terápiás eljárások hatásosságának megítéléséhez tudományosan megbízható eredményeket abban az esetben lehet kapni, ha azokat szigorúan ellenőrzött, randomizált kontrollcsoportos klinikai kísérletek igazolják.
A jog stabil, az orvostudomány viszont rohamosan fejlődik, így ami ma bűncselekmény, néhány év múlva – természetesen ha a terápia tudományos háttere igazolódik, eredményességét klinikai kísérletek igazolják és jogi szempontból is megfelelően szabályozott – napi gyakorlattá válhat. Az SZDSZ álláspontja szerint ezért megfontolandó, hogy az embrionális őssejt-kutatásban élenjáró országok gyakorlatához igazodva, tapasztalatait felhasználva bővíteni lehessen az embrionális őssejt-kutatások hazai lehetőségeit.
Az ezzel kapcsolatos orvosszakmai-jogi-etikai áttekintés előkészítését végezhetné el az Orvosetikai Kerekasztal, ahová a kormány, az Egészségügyi Tudományos Tanács, a parlamenti pártok, a négy magyar orvosegyetem, az orvoskamara, civil szervezetek és egyházak delegálhatnának szakértőket, képviselőket.
Az SZDSZ véleménye szerint csak napi pártpolitikától mentes, közös szakmai munkával vehetjük elejét az olyan eseteknek, mint amilyen a napokban kirobbant őssejt-ügy.