Oszkó szerint az IMF és az EU átlát a kormányon

Vélemény - 2010-07-18

A 2010-es költségvetésben lévő feszültségek nagyobb része már az új kormány intézkedéseiből fakad, és ezt a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttsége is látta.

 A 2010-es költségvetésben lévő feszültségek nagyobb része már az új kormány intézkedéseiből fakad, a társasági adó csökkentése, a MÁV költekezéseinek növelése a szárnyvonalak újranyitásával vagy éppen a gázárkompenzáció meghosszabbítása - mondta a Független Hírügynökségnek Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter azután, hogy megszakadtak a kormány tárgyalásai a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval.

Oszkó Péter szerint ezek az intézkedések önmagukban nagyságrendileg akár 100 milliárdos kiadást, illetve bevételcsökkenést is okozhatnak.

 

Kompenzálni ezt például a bankadóval lehetne, ám az csak egy átmeneti megoldás. Tehát nincsenek tartós, szerkezeti átalakítások, az évekig fennmaradó kiadások kompenzálására csak átmeneti eszközök vannak. A korábbi tárcavezető szerint nem lehet állandóan visszafelé mutogatni és eközben olyan intézkedéseket hozni, amelyek csak egyre nehezebbé teszik a költségvetési hiánycél tartását. Véleménye szerint az IMF és az Unió delegációi is átlátták ezt, feltételezése szerint ez lehetett az egyik sarkalatos pontja a tárgyalásoknak.

 

Oszkó Pétert azt nem akarta megbecsülni, hogy a tárgyalások megszakadása milyen hatással lesz a gazdaságra. A piac ilyen tekintetben mindig kiszámíthatatlan volt, az "utóbbi időben meglehetősen hisztérikus és inkább a túlreagálásra volt hajlamos" - fogalmazott. A szakember szerint Magyarország eddig képes volt finanszírozni magát a piacról, az IMF-fel és az Unióval való megállapodás valójában nem egy esetleges kölcsön miatt fontos, hanem ezzel lehetne mutatni a világnak, hogy Magyarország jó és stabil gazdasági pályán halad. Ha ugyanis a piacok úgy ítélik meg, hogy Magyarország letért a helyes útról és egyfajta rövidtávú politikai populizmust szolgáló és eladósodottságot növelő pályára áll, még nehezebb helyzetbe sodorhatja magát. Az ország a költségvetés számára egyre drágábban juthat hitelhez, így pedig a vállalkozások és az emberek is drágábban kaphatnak csak hitelt. Ez pedig akár egy forintgyengülést is elindíthat. Oszkó Péter leszögezte, hogy "nem szeretné az ördögöt a falra festeni", ezek csak feltételezések, meg kell várni, hogyan reagál a piac.

 

A korábbi pénzügyminiszter szerint most minden olyan eszközt meg kell ragadni, ami azt bizonyítja, hogy az ország helyes gazdaságpolitikát folytat. Jelenleg ugyanis a kormány dilemmával küzd: az önkormányzati választásokig azt bizonygassa, hogy minden populista ígéretét igyekszik betartani - akár komoly gazdaságpolitikai hibákkal - vagy hajlandó olyan intézkedéseket hozni, amelyek az ország felzárkóztatását szolgálják, még akkor is, ha politikailag népszerűtlenek. Ezek ugyanis akár intézmények megszűnését is jelenthetik, így pedig álláshelyeket is érinthetnek