) - Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora szerint Szaúd-Arábia és Irán között nem vallásháborúról van szó, hanem arról, hogy a két ország saját regionális középhatalmi érdekeit akarja érvényesíteni a térségben.
Az iszlámkutató az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában arról beszélt, hogy Szaúd-Arábia nehéz helyzetben van, mivel az olajárak alacsonyak és társadalmi feszültségek vannak az országban. A 47 radikális szunnita vezető kivégzésével Szaúd-Arábia azt akarta demonstrálni, hogy nagyon határozott politikát folytat és markánsan fellép a terroristákkal szemben - mondta.
Megjegyezte, a két ország jelenlegi konfliktusának negatív kimenetele az lehet, hogy a jelentősen kitolódik a szíriai rendezés folyamata.
A szakértő kitért arra, hogy Amerika, az ENSZ és még Oroszország is érdekelt a két ország viszonyának normalizálódásában. Rostoványi Zsolt utalt arra, hogy az Egyesült Államok és Irán között egyfajta enyhülés és közeledés volt tapasztalható, és Iránnak is az az érdeke, hogy visszakapcsolódjon a világ normális vérkeringésébe, de ezt Szaúd-Arábia "nem nézi jó szemmel".
Rostoványi Zsolt szerint mindkét országnak az az érdeke, hogy a konfliktus ne fajuljon el, a nyugati közvetítésnek éppen abban lesz szerepe, hogy nyugvópontra kerüljön.
A két közel-keleti vetélytárs viszonya azután romlott meg drámaian, hogy Szaúd-Arábiában szombaton terrorizmus vádjával - több tucat másik elítélttel együtt - kivégezték Nimr al-Nimr befolyásos síita vallási vezetőt, ami olyan mértékű felháborodást keltett Iránban, hogy a szaúdi nagykövetséget tüntetők támadták meg a hétvégén.