Tükörkép, avagy hol vannak Debrecen ellenségei?

Vélemény - 2008-11-30

Debrecen – ellentétben a Kósa-adminisztráció hazugságkampányával – nem a tizenharmadik, hanem az ötödik legeladósodottabb városa Magyarországnak, ugyanis kínosan elhallgatja azt, hogy a városi önkormányzat több mint 15 milliárdos kötelezettségállományán túl a Holdingnak is több mint tízmilliárdos adóssága és többmilliárdos kötelezettsége van.

Ami minden józanul gondolkozó politikus számára már évekkel ezelőtt is világos volt, amire mi - debreceni szocialisták már 2006-ban is figyelmeztettük a Fideszes városvezetést - most bekövetkezett.

A Kósa nevével fémjelzett Fideszes „sikersztori” - amiről mára kiderült, hogy nem más, mint tíz éve tartó átgondolatlan, arányaiban hibás városfejlesztési koncepció, súlyosbítva a történelemkönyvekből, az irodalomból jól ismert feudális jegyeket viselő, a sógorság-komaság móriczi gyakorlatát tükröző városvezetési modellel – megbukott. 

Kósa Lajos és politikai holdudvara kétségbeesett médiakampányban magyarázza a lehetetlent: ezzel az elmúlt tíz hatalomban töltött év csődjét, a debreceni mutyi-birodalom bukásának felelősségét próbálja áthárítani, és szokott arcátlansággal a kormányra kenni!

A tények azonban magukért beszélnek. A szocialista kormány, a szocialista politikusok Debrecenbe hozták az autópályát, építik a Debrecent elkerülő utat, felépítették a táblabíróságot, a megyei könyvtárat, az ország legkorszerűbb egyetemi kollégiumát, az Auguszta Kardiológiai Központot, az élettani központot, támogatja a 2-es villamos beruházását, a csatornahálózat megújítását, debreceni utcák tucatjainak felújítását.

 

2008-ban további nagyprojektek támogatásáról született döntés, melyek kifejezetten a gazdaság élénkítésre és a munkahelyteremtésre koncentrálnak. Ilyenek (a teljesség igénye nélkül):

- a DELOG-Ipari Park fejlesztése,

- a Debreceni Ipari Park (Akadémia) fejlesztése,

- a Debreceni InfoPark fejlesztése,

- a Debreceni Gyógyfürdő bővítése,

- a Cívis Grand Hotel Aranybika fejlesztése.

Ezek a projektek több mint 3 milliárd forint fejlesztési-forrást hoznak a városba, és kézzelfogható eredményekkel kecsegtetnek.

A Fidesz politikusai ezzel ellentétben leginkább a haveri, a mutyi-beruházások sikerében érdekeltek. Ennek köszönhető, hogy milliárdos veszteség keletkezett a reptér-bizniszből, az egészségügyi privatizáción Debrecen 800 millió forinttal lett szegényebb, az ismert „udvari” befektetőknek épített a város 250 milliós közúti csomópontot (Fórum), vásárolt tőlük irodaházat több milliárdért, amit szintén súlyos 100 milliókért alakított át kiállító teremnek (MODEM). Vásárolt, illetve üzemeltetésre átvett eleve veszteséges hotelt (Lycium Hotel), amitől már szabadulna Debrecen vezetése, ha tudna. De vásárolt Debrecen 3,2 milliárdért színházat úgy, hogy befejezni már nem tudjuk, mivel hiányzik hozzá a forrás: 1,5 milliárd forint. Mindezek ellenére is kétséges beruházásnak minősülne, mivel a jelenlegi színház is legfeljebb 70%-os kihasználtsággal működik. De kétséges „beruházás” a Kósa-féle média-birodalom is, amely vazallus módon a Fidesz pártpolitikáját szolgálja, nem pedig a debreceni polgárok érdekeit, azonban a városnak mégis milliárdos terhet jelentenek.

 

 

Mindezek mellett nehezen magyarázhatóak azok a vérlázítóan magas, csillagászati juttatások, amelyet a városi tulajdonban lévő cégek „bennfentes” politikailag lojális vezetői kapnak úgy, hogy ezt a két közüzemi cég - a Vízmű és a Hőszolgáltató - által beszedett sarcban Debrecen lakosai fizetik meg.

A Kósa-birodalom gazdasága végnapjait éli. A város és a város 100%-os tulajdonában lévő Vagyonkezelő Zrt. adósságállománya meghaladja a város éves költségvetésének 50%-át. Debrecenben a munkahelyek száma országos viszonylatban alacsony, érdemi munkahelyteremtő beruházás az elmúlt években alig történt. A hitelezők elfogytak, a több mint 30 milliárdos hitel viszont megmaradt. A város lehetőségei a Fidesz politikusainak köszönhetően végletesen beszűkültek.

Debrecen a lehetőségek városa - lehetett volna. A szocialista kormány segítsége, a város kiemelt geopolitikai jelentősége, a tudásra, a kereskedelemre, a gyógyvízre, gyógyításra épülő turisztikai jellege, mind-mind kitörési lehetőséget nyújthatott volna, amivel a város Fideszes vezetése nem tudott, nem akart élni.

 

Ezek után, ha Pósán és Halász képviselő urak Debrecen ellenségeit keresik, sokat nem kell kutakodniuk, elég reggel a tükörbe nézniük!

 

 

            Varga Zoltán    Szathmári Károly