Barack Obama amerikai elnök újraválasztásában döntő szerepet játszott a mögötte álló, szinte tökélyre vitt kampánygépezet és a republikánus kihívójával szembeni rendkívül negatív kampány - állapította meg Varga Gergely, a Stratégiai Védelmi Kutató Központ kutatója a budapesti Magyar Külügyi Intézet (MKI) csütörtöki rendezvényén.
A november 6-i amerikai elnökválasztás eredményét értékelő fórumon a szakértő rámutatott: Obama mögött hadseregnyi kampánystáb állt, és óriási energiákat fordítottak arra, hogy a kampánygépezetet a legmagasabb szinten működtessék. Mitt Romney republikánus elnökjelölt stábjánál sokkal hatékonyabb munkát végeztek terepen: országszerte kiépített hálózatuknak köszönhetően nagyon jól informáltak voltak arról, hogy hol vannak a gyenge területek, kik a bizonytalanok, hová érdemes forrásokat irányítani ebben a költséges kampányban.
Az Obama-kampány másik fontos jellemzője volt az ellenzéki elnökjelölttel, az egykori massachusettsi kormányzóval szembeni rendkívül negatív kampány. Egy olyan jelölt képét sugallták, aki nem érti a szavazók problémáit, egy olyan milliomosról, szívtelen, technokrata vezetőről van szó, aki vagyonát abból szerezte, hogy segített nagy cégeknek leépíteni az amerikai munkaerőt és a termelést Ázsiába helyezni.
Varga Gergely az Egyesült Államokban érvényesülő demográfiai trendekre utalva kifejtette: a republikánusok számára hosszú távon az lesz az egyik legnagyobb kihívás, hogy milyen üzenetekkel tudják növelni támogatottságukat az egyre színesebb multikulturális országban. Meghatározó lesz, hogy menyire tudják majd megszólítani a spanyol ajkú szavazókat, elsősorban a bevándorlás ügyében, továbbá a feketéket, a munkahelyteremtés és a szociális problémák kezelésében.
Balogh István, az MKI kutatója szerint az amerikai-magyar viszonyban gyökeres változás nem várható. A feszültségek az utóbbi hónapokban mintha enyhültek volna, de az Obama-adminisztráció a jövőben is ragaszkodni fog eddigi kitételeihez, s ameddig ezekben nem lesz érdemi változás Magyarországon, addig a szakértő szerint folytatódni fognak a magyar kormányzati politikát érő bírálatok. Ebben szerinte akkor sem lett volna jelentős változás, ha Mitt Romney alakíthatott volna kormányt, legfeljebb a kritikákat informálisabb úton juttatták volna el Budapestnek.