A fővárosi agglomeráció ingatlanpiacán tavaly 10 százalékkal, 652 ezer forintra emelkedett az ingatlanok átlagos négyzetméterára, míg az otthonteremtés költsége 18 százalékos növekedés után 70 millió forint körül alakult - közölte saját adatai alapján a Duna House kedden.
Kiemelték, hogy 2024-ben a csökkenő kamatkörnyezet és a megújult állami támogatások – köztük főként a csok plusz népszerűsége – kedveztek az otthonteremtési céllal ingatlant vásárló családoknak, ami felpörgette a fővárosi agglomeráció településeinek ingatlanpiacát is.
Rámutattak, hogy Budapest vonzáskörzetében található településeken a 2023-as, gyenge ingatlanpiaci eredményeket hozó év tranzakciószámánál 48 százalékkal több ingatlan cserélt tulajdonost, de az aktívabbnak számító 2022-es évi értéket is meghaladja a 2024-es adásvételek száma.
A közlemény idézte Máté Ferencet, a Duna House vezérigazgató-helyettesét, aki elmondta a kereslet nem csak Budapesten és környékén, de országos szinten kiemelkedő, két éves csúcson volt tavaly, ami éreztette hatását a fővárost körülvevő agglomerációs gyűrű településein található ingatlanok árszintjén is.
A Duna House értékesítési adatai alapján a fővárosi agglomerációban tavaly továbbra is a déli szektor - egyebek mellett Délegyháza, Érd, Sóskút, Százhalombatta - volt a legkeresettebb, itt zárult az agglomerációs tranzakciók 28 százaléka, ahol az átlagos négyzetméterár 14 százalékos növekedés után 672 ezer forint lett.
A 2024-es tranzakciós adatok szerint a második legkeresettebb az északi szektor volt, ide tartozik például Csomád, Dunakeszi, Fót, Göd és Vác. Az árak emelkedése ebben a szektorban volt a legjelentősebb 23 százalékkal, így 621 ezer forint körül alakult az árszint.
A szakértő arra is kitért, hogy a fővárosi agglomeráció településeinek népszerűsége a gyermeket nevelő vagy tervező családok körében a legerősebb. A Budapest környéki lokáció mellett voksoló lakásvásárlók 37 százaléka nagyobb ingatlanra cserélte otthonát, 23 százalékuk pedig első lakására szerződött tavaly.