A Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsa megalapozatlannak, a közszolgálati médiumok működését súlyosan veszélyeztetőnek tekinti az MTVA-ban bejelentett csoportos létszám-leépítési szándékot.A KÖZSZAT szerint rendkívül aggályos, hogy egy részleteiben ismeretlen üzleti terv és titokban tartott alig 3 hónapra kidolgozott új műsorstruktúra alapján akarja a közmédiumok dolgozóinak csaknem ötödét idén elbocsátani a munkáltató.
A szakszervezetek felhívják a figyelmet arra, hogy az elmúlt években már számtalan csoportos létszámleépítés történt a közszolgálati média intézményeinél, és a mostani, a műsorkészítőket 20-30 százalékban érintő leépítési tervek egyes területeken akár teljes közszolgálati műsortartalmak megszűnését, a közszolgálati média egyes műfajainak eltűnését vagy minőségének súlyos romlását okozhatja.
A KÖZSZAT az elmúlt 3 hét során a vezérigazgatóval és az MTVA vezetőivel folytatott konzultáción nem kapott választ arra, hogy mi indokolja, hogy éppen ennyi embert, és éppen az adott munkakörökből kell elbocsátani. A KÖZSZAT elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben embereket tesznek az utcára továbbra is csaknem 50 nyugdíjast foglalkoztatni kíván a munkáltató (akik között a legmagasabb jövedelem a 800 000 forintot is meghaladja). A KÖZSZAT életkor alapján történő diszkriminációnak tekinti, hogy az összes MTVA foglalkoztatott kor-összetételéhez képest kimagasló 40 százalékos arányban szerepel a leépítendők körében az 50 éves feletti munkavállalói csoport.
A KÖZSZAT tudomása szerint a leépítés végrehajtása, egyes műszaki területeken az adásbiztonságot veszélyeztető helyzetet teremthet.
AZ MTVA által szolgáltatott, sokszor egymásnak ellentmondó adatok alapján nem látja a KÖZSZAT igazoltnak a párhuzamosság megszüntetésének tényét. A vezetői posztokon az Alap létrejötte óta nem csökkent, hanem nőtt a vezetői beosztásokban foglalkoztatottak száma, és a leépítésben is a többiekhez képest kevésbé érintettek a vezetők, miközben a közmédiumok, elsősorban az MTV 10 milliárdot meghaladó adósságáért a korábbi vezetés tagjai közül senkit nem tettek felelőssé.
A KÖZSZAT magyarázatot kért, de nem kapott arra, hogy egyes műsorkészítői területen (szerkesztők, szerkesztő-riporterek, segédszerkesztők, vezető szerkesztők) az ellentmondó adatok szerint a leépítés mértéke akár 10 százalékkal is meghaladja a hivatalosan közölt arányokat. Így egyes munkakörökben akár 40% feletti, néhány esetben 100%-os leépítésre készül a munkáltató.
A KÖZSZAT szerint a közmédiumok átalakítását nem a közmédiumok dolgozóinak tömeges elbocsátásával, a műsorkészítés jelentős részének külsős produkciók kezébe adásával lehet és kell megoldani. Az MTVA kommunikációs igazgatója a televíziók korábbi gyakorlatára utalva hetekkel ezelőtt úgy nyilatkozott egy MTV-ben megtartott munkáltatói tájékoztatón, hogy a külső gyártás sokszor a korrupció melegágya volt. A KÖZSZAT képviselői kérték, de az MTVA vezetése semmilyen hatásvizsgálattal nem igazolta, hogy a rádióműsorok vagy akár a televíziós műsorok külső gyártása olcsóbb lenne.
A KÖZSZAT jogilag is rendkívül kérdésesnek tartja, hogy egy a Médiatanács által kezelt Alap, a médiatörvényben sehol nem megfogalmazott módon foglalkoztatja a közmédiumok dolgozóinak több mint 90 százalékát, von össze több évtizede működő intézményeket, rendelkezik arról, hogy a jogilag tőle független nonprofit részvénytársaságok hova költözzenek, majd dönt az átvett dolgozók csoportos leépítéséről, illetve módosítja titokban az SZMSZ egyik pontját.
A KÖZSZAT kérése ellenére sem az MTVA, sem az azt felügyelő Médiatanács nem adta át azt a megállapodást, amelynek alapján 2011. január elsejei hatállyal munkáltatói jogutódlással átkerültek a munkavállalók az Alaphoz. Az MTVA a jogszabályok megsértése nélkül nem tagadhatta volna meg a dokumentum átadását, de sajnos a törvénysértő helyzet itt is fennáll.
S
A jogutódlás következtében a korábbiaknál is súlyosabb bérfeszültségek keletkeztek, több száz munkavállaló esetében a munkáltató adatai szerint is bizonyíthatóan jogsértő helyzet jött létre az egyenlő munkáért-egyenlő bért alapelvének megsértése miatt. Ugyanabban a munkakörben akár 100 százalékos eltérések is lehetnek, amit semmi munkával összefüggő körülmény nem igazol. A KÖZSZAT elutasítja, hogy a jogsértő helyzetet úgy rendezze a munkáltató, hogy emberek munkaviszonyát szünteti meg, hogy így találjon forrást a 2012-re ígért bérkiegyenlítésre.
A KÖZSZAT minden támogatást megad azon munkavállalóknak, akik munkaviszonyuk megszüntetése kapcsán tanácsot, támogatást kérnek a szakszervezetektől.
A KÖZSZAT egyben jelzi, hogy 2011. július 1-től az Ideiglenes Üzemi Tanács mandátuma lejártával a telephelyi ÜT-k megválasztásáig, illetve a Központi Üzemi Tanács megalakulásáig a munkáltatónál képviselt szakszervezetek az Üzemi Tanács jogkörét is részben átveszik.
Budapest, 2011.06.30.
Nagy Navarro Balázs
Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsa
Elnök
O