A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöksége határozottan visszautasítja azt a kormányzati állítást, hogy a részmegállapodás aláírásával támogatták a beterjesztett új Munka törvénykönyve egészét - közölte az érdekképviselet.
Az MSZOSZ elnöksége állásfoglalásában leszögezi, hogy a munka világát érintő kérdésekben nincs alternatívája a szociális partnerekkel történő egyeztetésnek, és sürgeti a tárgyalások megkezdését valamennyi szakszervezet és munkaadói szervezet bevonásával a munkavállalókat, nyugdíjasokat érintő jogszabálytervezet részleteiről.
A munkavállalói érdekképviselet emlékeztet arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az ősz elején kezdeményezett tárgyalásokat az új Munka törvénykönyvéről két szakszervezeti konföderációval, és három munkaadói szervezettel. Az MSZOSZ később kapott meghívást a tárgyalásokra, amelyeken a tagszervezet-vezetői értekezlet döntése alapján, az együttműködő konföderációkkal közösen elkészített módosító javaslatokat képviselve a továbbiakban részt is vett.
A szakszervezeti figyelemfelkeltő és nyomásgyakorló akciók, a nemzetközi szakmai szervezetek állásfoglalásai mellett ezek a tárgyalások is hozzájárultak ahhoz, hogy lényegi pontokon változott a törvénytervezet a parlamenti beterjesztésig - fogalmazta meg az MSZOSZ elnöksége állásfoglalásában.
A szakszervezet szerint 2011. december 2-án a túlmunka, és a munkahelyi szakszervezeti működés néhány részkérdésében született megállapodás.
Az MSZOSZ elnöksége fontos eredménynek tartja, hogy a túlmunkát nem lehet egyoldalú munkáltatói rendelkezés alapján szabadidővel "kifizetni". A munkavállalók egyéni és kollektív jogainak érvényesülése, a teljes munkavállalói kiszolgáltatottság megakadályozásához elengedhetetlen a szakszervezetek függetlenségének és működésének biztosítása. Ennek érdekében a minimálisan szükséges változásokról sikerült megállapodni - olvasható az MSZOSZ elnöksége állásfoglalásában.