A szabálysértési törvény módosításáról folytatott hosszas, több mint négyórás vitát hétfőn este az Országgyűlés. A tervezett módosítás szerint a közterületen életvitelszerű lakhatás tilalmát fél éven belül ismételten megszegőket elzárással, vagy pénzbírsággal büntetnék.
Fidesz: rendészeti oldalról kívánják kezelni a hajléktalanság egyetlen elemét
Papcsák Ferenc, a napirend fideszes előadójaként elmondta, hogy a szabálysértési törvény módosításával rendészeti oldalról kívánják kezelni a hajléktalanság egyetlen elemét. A kormánypárti politikus, mint az önálló képviselői indítvány egyik előterjesztője hangsúlyozta, hogy míg az elmúlt években a főváros legfrekventáltabb közterületein is hajléktalanok éltek, addig mostanra egyebek mellett a Városligetből is sikerült kiszorítani őket.
Csizi Péter (Fidesz) felszólalásában hangsúlyozta, hogy a hajléktalanokat az esetek többségében állami finanszírozással, önkormányzati többletforrással, civilek látják el. A hajléktalanok 20 százaléka azonban semmilyen szolgáltatást nem kíván igénybe venni, a közrend és közhigiénia megzavarása azonban rendészeti probléma - tette hozzá a kormánypárti politikus.
MSZP: Csak rendészeti megoldásokban gondolkodik a Fidesz
Steiner Pál (MSZP) bornírtnak és kezelhetetlennek nevezte a jogszabály tervezett módosítását. Az ellenzéki képviselő szerint a kormánypárti politikusok "sosem gondolták komolyan, hogy a hajléktalanság problémáját szociális eszközökkel kell megoldani, csak az erőszakban, a rendészeti kezelésben gondolkodtak". Steiner Pál közölte: választ vár arra, hogy a hajléktalanokat hol kívánják elhelyezni.
Wintermantel Zsolt: csúsztatás, hogy a kormányzat az ügyet rendészeti kérdésként kezeli
Wintermantel Zsolt (Fidesz) szerint csúsztatás azt állítani, hogy a kormányzat pusztán rendészeti kérdésként kezeli a hajléktalanok helyzetét. A kormánypárti politikus hozzátette: fel kell lépni azokkal szemben, akik nem tartják be a társadalmi együttélés minimumait.
Jobbik: a kormánypárti képviselők "fordítva ülnek a lovon"
Vágó Sebestyén (Jobbik) szerint a kormánypárti képviselők "fordítva ülnek a lovon". Mint elmondta: először egy működőképes hajléktalan-ellátási rendszert kell kiépíteni és csak ezután lehet szankcionálni azokat, akik azt nem veszik igénybe. Az ellenzéki politikus hozzátette: vannak olyan vidéki nagyvárosok, ahol sem éjjel, sem nappal nincs megoldva a hajléktalanok elhelyezése, és még nyáron is várólisták vannak a szállókon.
LMP: a Fidesz lenézi a szegényeket
Dorosz Dávid (LMP) szerint a Fidesz lenézi és megalázza a szegényeket. Mint fogalmazott: a törvénymódosítás támogatásával "a KDNP a morális megsemmisülés útjára lépett". Az ellenzéki politikus szerint nemcsak a hajléktalanokról szól ez a javaslat, hiszen a Fidesz megszorító politikája egyre több ember alól húzza ki a talajt. Az LMP képviselője hozzátette: a kormánypártok a választási kampányban nem ezt ígérték.
Kocsis Máté: politikai előnyt akarnak kovácsolni a bírálók
Kocsis Máté (Fidesz) előterjesztőként válaszolt a csaknem négyórás általános vitában elhangzottakra. A kormánypárti politikus szerint akik bírálják a törvénymódosítást, azok politikai előnyt akarnak kovácsolni a hajléktalanok helyzetéből. Kocsis Máté emlékeztetett rá, hogy közrendvédelmi és felzárkóztató akciót is indítottak a Józsefvárosban.
Kocsis Máté kifogásolta, hogy - szemben a mostani törvénymódosító javaslattal - az elmúlt télen az utcán megfagyott több mint 100 ember ügyében senki sem szólalt fel. A kormánypárti politikus fontosnak nevezte, hogy egyetlen település se vonhassa ki magát a hajléktalan-ellátás alól, bár hozzátette: önmagában egy-egy település nem fogja tudni megoldani ezt a problémát.
Kocsis Máté óva intett a hisztériakeltéstől. Mint elmondta, a különböző hajléktalanokat támogató szervezetek több mint 300 millió forintot utalnak át még ebben az évben. A pénz megérkezéséig pedig a krízisalapban tavalyról megmaradt források is rendelkezésre állnak.
Kocsis Máté közölte azt is: addig nem szabad életbe lépnie a törvénymódosításnak, amíg nem tudni, hogy hány hajléktalan van. A fideszes Kulcsár József hétfőn benyújtott módosító javaslata szerint a törvénymódosítás csak december elsején lépne hatályba.
A levezető elnök hétfőn későn este lezárta a törvénymódosítás általános vitáját.