Minél több református elkötelezettségű ember jelentkezzen kérdezőbiztosnak az októberi népszámláláson - mondta Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke csütörtökön Budapesten, a XIII. zsinat hetedik ülésén.
Kiemelte, a népszámlálás minden Kárpát-medencei református részegyház számára nagyon fontos, hiszen azt most tartják Szlovákiában is. Utalt arra, hogy felhívássorozattal buzdítanak majd a fakultatív - köztük a vallási hovatartozásra vonatkozó - kérdések megválaszolására, hogy minél többen "vallják meg bátran reformátusságukat".
Bölcskei Gusztáv elmondta, vannak olyan szakterületek, ahol a négy történelmi egyház egyeztet, ilyen a most készülő új egyházi törvény, vagy az egyházi intézményekben dolgozók bérkompenzációja. A vallási turizmus kérdésében azonban nem feltétlenül szoros az együttműködés, mert ez a fogalom "mást jelent egy római katolikus, és mást egy református ember számára" - tette hozzá.
Ezzel kapcsolatban beszámolt arról, hogy 2014-ig a Széchenyi Terv turisztikai kategóriájában pályázhatnak ilyen típusú fejlesztésekre, ezután lesz majd csak lehetőségük arra, hogy - az új európai uniós költségvetés elindulásával - EU-s pénzekre pályázzanak ezen a területen.
A püspök kitért arra, hogy az egyházi intézményekben dolgozók - új adórendszer miatti bércsökkenése - bérkompenzációjának felét tudja a kormányzat jelenleg biztosítani, a többit az egyháznak kell állnia. Emiatt a történelmi egyházak levélben fordultak a kormányzathoz, hangsúlyozva az egyenlő finanszírozás elvének érvényesülését, ugyanakkor belátták, hogy most csak a felét tudja az állam kifizetni számukra, a további részt pedig később kapják meg - fűzte hozzá.
Elmondása szerint azt kérték a kormányzattól, hogy a bérkompenzáció technikájáról írásban állapodjon meg az egyházakkal, a kormányzat azonban áprilisban írt válaszában nem tért ki erre a kérésre, ezért újabb levelet írtak, amelyre várják a választ. Összesen 261 millió forint kell ahhoz, hogy minden érintett alkalmazott megkapja a bérkompenzációt - tette hozzá.
Bölcskei Gusztáv hangsúlyozta: a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlásaiból származó bevételük, ha marad a jelenlegi rendszer, jövőre drasztikusan csökken az új adókulcs miatt, a legutóbbi 30 milliárd forintról mintegy 17 milliárdra. Ezért "napirendre kell tűzni az egyházfinanszírozás teljes átalakítását, (...) törekedni kell a felajánlási rendszer átláthatóbbá tételére" - fogalmazott, hozzátéve: ez ügyben a kormányzattal már volt egy találkozó, amelyen felvetődött, hogy a 2011-es összegnél ne legyen kevesebb a 2012-es sem.
Olyan elképzelés is megfogalmazódott egyházi oldalról, hogy lehessen másfél százalékot felajánlani, de volt, aki azt javasolta, a kedvezményekkel nem csökkentett adó egy százalékáról lehessen rendelkezni. Ezenkívül javasolták, hogy minden nagykorú állampolgár rendelkezhessen adója egy százalékáról, illetve a jövedelem nélküliek és az egyszerűsített vállalkozói adót fizetők is rendelkezhessenek e tekintetben.
A kötelezően bevezetni szándékozott hittan vagy erkölcstan oktatásáról - a közoktatási törvény tervezete szerint a kettő között választhatnának a tanulók - megjegyezte: fel kell mérni, hány "hadra fogható hittanár van" az egyházban. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az állam "az egyházi szuverenitást vegye figyelembe" e tekintetben.