A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága több ponton alkotmányellenesnek, kötelező nemzetközi jogi szabályokba ütközőnek, és a bírói függetlenséget sértőnek találta a Fidesz által benyújtott, elfogadás előtt álló, büntető eljárásjogi törvényt módosító törvénytervezetet.
Ellenzéki pártok képviselői, szakmai és társadalmi szervezetek, valamint független szakemberek hetek óta hangoztatják, hogy a törvényjavaslat demokrácia-, alkotmány- és jogellenes. Ellentétes például mind a hatályos mind a jövőre hatályba lépő alkotmánnyal, az Emberi Jogok Európai Egyezményével, avagy az elfogadás előtt álló büntetőeljárási irányelvvel. Mindezt egyes kormánypárti szakpolitikusok is belátták. Mások mellett az igazságügyi államtitkár is alkotmányosan aggályosnak nevezte a javaslatot, s az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsba delegált KDNP-s képviselő is hasonló véleményen van.
A Legfelsőbb Bíróság ilyen komoly és éles kritikát sosem fogalmazott meg, egyetlen törvényjavaslattal szemben sem. Ilyen helyzetben a kormánynak és a Fidesznek komolyan kéne vennie a kritikát, s szégyenkezve vissza kellene vonni a törvényjavaslatot, nem pedig hazánkat sokadszor lejáratva visszalépni a diktatúra büntetőjogi rendszerébe.
Köztudott és a javaslat beterjesztői által hivatalosan is elismert tény, hogy a törvényjavaslatot az ügyészségen írta meg valaki, s a szervezet gyakorlatilag megrendelte saját hatáskörbővítését az Országgyűléstől. Erre a hatályos jogszabályok szerint nincs lehetősége. Legfőbb ügyész úrnak el kellene végre döntenie, hogy az általa vezetett, jogszabályok szerint független állami szervnek képes-e valóban megőrizni a függetlenségét, avagy a Fidesz-kormány kiszolgálójává (esetleg motorjává) kívánja zülleszteni. Belátom, ennek eldöntése a kormánypárt volt országgyűlési képviselőjelöltjeként bizony nem könnyű feladat. Egy ilyen legfelsőbb bírósági kritika után pedig, azoknak az ügyészeknek, akik egy ilyen színvonalú, a demokratikus államok jogi felfogásával mindenki szerint ellentétes, nemzetközi jog- és alkotmányellenes jogszabályt kidolgoztak, fel kellene tenniük magukban a kérdést: vajon alkalmasak-e arra, hogy a jövőben egy demokratikus jogállam ügyészeként dolgozzanak.
Bárándy Gergely,
az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság tagja
országgyűlési képviselő
Kiadó: MSZP
OS