Számos olyan egyház szociális intézményei kerültek az ellehetetlenülés szélére, melyek nem kapták meg az államtól a kiemelt státuszt, és így július 1-től már az úgynevezett kiegészítő normatívát sem utalják nekik. Mások ugyanakkor a jelek szerint ugrásra készen állnak, hogy átvegyék tőlük az ellátást – és a pénzt is.
„Kiküldtek a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Szociális Hivatalától egy űrlapot, amiben részletesen be kellett számolnunk, hogy milyen intézményeink vannak, mennyi embert látunk el, hány munkatárs dolgozik. Majd az utolsó rubrikában azt kellett volna feltüntetni, hogy kinek lennénk hajlandóak átadni az intézményeinket. Nem írtam bele semmit, visszaküldtem az űrlapot egy levél kíséretében, hogy felháborítónak tartom az egész eljárást” – mondta a hvg.hu-nak Iványi Gábor.
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség alapítója furcsának tartja, hogy mindezek után, de még a sokat vitatott és jogvédő szervezetek által alkotmányellenesnek tartott egyházi törvénymódosítás előtt váratlanul bejelentkezett hozzájuk a görög katolikus egyház, és felajánlották, hogy átveszik az intézményeket.
Az evangéliumi testvérközösség összesen hatezer szegénynek nyújt ellátást: többek között van egy 600 ágyas hajléktalanszállójuk és egy ugyanekkora kapacitású nappali melegedőjük, hajléktalankórházat és -fogászatot működtetnek, valamint egy krízisotthont bántalmazott anyáknak. „Soha senkitől nem kértünk semmiért pénzt, egyik intézményünkben sem, sőt, az iskolákban a hétvégén is főzünk, hogy a gyerekek meleg ételhez jussanak, és ilyenkor a szülők is bejöhetnek ebédelni, vagyis az adományokon és a normatíván kívül nincs más bevételi forrásunk” – mondta Iványi Gábor.
Rezsire, bérre sem jutna pénz
Így viszont már nagyon rövid időn belül komoly működési zavarok keletkezhetnek, hiszen az is kérdéses, hogy a nyár végére rezsit, bért tudnak-e fizetni, a közösség 2,5 milliárd forintos éves költségvetésének mintegy felét ugyanis a normatíva jelentette. Mint az alapító elmondta, többször is keresték az ügyben Szászfalvi László egyházügyi és Soltész Miklós szociális államtitkárt is, de nem tudtak velük tárgyalni, a minisztériumban pedig senki nem tudott neki semmit mondani arról, hogy mikor, milyen feltételekkel köthetnek szerződést – ha egyáltalán.
Az evangéliumi testvérközösség félelmeit az intézmények átvételéről alátámaszthatja Harrach Péter KDNP-frakcióvezető nyilatkozata is; ő a köztévében arról beszélt, hogy az ellátást fenn kívánja tartani a kormány, de az egyáltalán nem biztos, hogy az ellátó szervezetek is ugyanazok maradnak, mint eddig. Iványi Gábor szerint „aljas dolog, hogy olyan felekezetektől akarnak most elvenni jól működő intézményeket, amelyek ezeket a semmiből hozták létre”.
Forrás:HVG