Elkezdődött a Szolnok megyei önkormányzat intézményeinek állami fenntartásba vétele

Belföld - 2011-08-25

Megkezdődött a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat által működtetett intézmények állami fenntartásba adásának folyamata - jelentette be csütörtökön a helyhatóság közgyűlésének elnöke és a megyei kormányhivatal vezetője közös sajtótájékoztatón Szolnokon.

 Lengyel Györgyi megyei kormánymegbízott hangsúlyozta: az átadás-átvétel zökkenőmentessége érdekében már az elmúlt napokban megkezdték a munkát, hiszen az ország többi megyéjéhez hasonlóan 2012. január 1-jétől itt is állami fenntartás mellett, a kormányhivatal kezelésében működnek tovább az eddig a megyei önkormányzat fennhatósága alá tartozó intézmények.

    Mindez fontos eleme annak a kormányzati törekvésnek, amely szerint szét kell választani az alapvetően mellérendeltségi viszonyra, helyi sajátosságok figyelembevételére, illetve az érintettek bevonására épülő önkormányzati, valamint a hierarchikus felépítésű és teljesítményorientált közigazgatási rendszert - jelezte.

    E folyamat egyben a megyei önkormányzatok elmúlt nyolc évben felhalmozódott - jelenleg összességében körülbelül 1200-1300 milliárd forintra rúgó - adósságállományának konszolidációját is szolgálja - tette hozzá Lengyel Györgyi. Úgy véli: bár a Jász-Nagykun-Szolnok megyei helyhatóság pénzügyi helyzete a kiegyensúlyozottabbak közé tartozik, a tervezettnél kevesebb bevétel miatt a jelenlegi rendszer hosszabb távon itt is fenntarthatatlan.

    Kovács Sándor közgyűlési elnök elmondta: az átalakulás összesen 22 egészségügyi, szociális, oktatási, gyermekvédelmi és kulturális intézmény - egyebek mellett a szolnoki Hetényi Géza kórház, az ugyancsak a megyeszékhelyen működő gyermekotthon, a megyei könyvtár és a múzeumi igazgatóság, a tiszaföldvár-homoki speciális oktatási intézmény, a törökszentmiklósi idősek és pszichiátriai betegek otthona, a jászapáti Mészáros Lőrinc gimnázium és szakképző iskola, a tiszakürti arborétum - mintegy 3500 dolgozójának életében jelent majd pozitív változást.

    "Az egységes finanszírozás és irányítás számos eddigi anomáliát megszüntet, és nagyobb mozgásteret ad az új fenntartónak, emellett a munkabérek kifizetésére is minden eddiginél nagyobb garanciát nyújt” - mondta az elnök. Aláhúzta: az átszervezés miatt sem intézménybezárástól, sem a férőhelyek, illetve a szolgáltatási színvonal csökkenésétől, sem elbocsátásoktól nem kell tartaniuk az érintett munkatársaknak és gondozottaknak.

    A megyei önkormányzat későbbi szerepéről, illetve sorsáról szólva Kovács Sándor kifejtette: a gazdaságfejlesztés, illetve az eddig részben regionális szintű pályázati forráselosztás terén új feladatokat is kap az önkormányzat, és ennek megfelelően ugyancsak átalakul. A továbbra is hatáskörébe tartozó teendőkkel foglalkozó munkatársait megtartja, sőt az új területek ellátására új szakemberek érkezése is várható. Az intézményfenntartáshoz kapcsolódó feladatköröket betöltők jövő évtől a kormányhivatal munkatársai lesznek. Elbocsátás ennek megfelelően a megyei önkormányzat dolgozóit sem fenyegeti - közölte az elnök.