EP-választás – Ujhelyi: a magyar kormány a saját hibáit az uniós jogszabályokra fogja

Belföld - 2014-05-12

A magyar kormány a saját hibáit, kudarcait rendszerint az EU-s jogszabályokra fogja, ami súlyosan sérti a magyar érdekeket hosszú távon – mondta Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti (EP-) listájának második helyezettje hétfői veszprémi sajtótájékoztatóján.

Ujhelyi István kijelentette, ha Orbán Viktor tovább folytatja szabadságharcát, és nem hajlandó az ország érdekében korrekt, de következetes és kemény párbeszédre az Európai Unióval, akkor kockáztatja a tízezer milliárd forint megszerzését a következő hét évben. "Az orbáni magatartás, amivel tiszteletet követel saját magának, sérti európai partnereink érzelmeit és ezzel sérti saját érdekeinket is" - fogalmazott.

    Szerinte a Jobbik és a Fidesz egy platformra került. A miniszterelnököt semmi más nem vezérli, mint hogy itthoni hatalmát erősítse, ezért nem drága neki a jobbikos gondolatok átvétele, még ha ezzel el is szigeteli magát Európában - tette hozzá.

    Ujhelyi István szólt arról is, hogy a kormánypártok elszabotálják az EP-kampányt, mert „a Kubatov-lista működése mellett semmi mást nem akarnak”: 30 százalék alá vinnék a részvételt, és saját szavazóikat rábírnák a voksolásra. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európa más országaiban élő és dolgozó „gazdasági menekülteknek” május 17-éig van lehetőségük regisztrálni a május 25-ei EP-választásra.

    A képviselőjelölt elmondta, hogy az MSZP tisztességes béreket, garantált minimálbért és - uniós forrásokból - a fiatalok teljes foglalkoztatását szeretné elérni Magyarországon. Az európai baloldal támogatását már megnyerték ehhez, ha a választók jóvoltából többségben lesznek az EP-ben, akkor „súlyos tízmilliárdokat indíthat magyar munkahelyteremtő programokra az EU”.

    Gőgös Zoltán, az MSZP Veszprém megyei elnöke a magyar akáccal kapcsolatban kifejtette: a 2012. június 26-ától hatályos magyar kormányrendelet az inváziós fás szárú növények közé sorolta be az akácot, ami hivatalból irtandónak minősíti és tiltja a használatát pótlásra is. Érdekesnek nevezte, hogy ezek után a magyar kormány meg akarja védeni az uniótól az akácot, miközben a rendelet alapján került az inváziós fajok közé. Nem háborúzni kellene, hanem tárgyalni és előre átgondolni a törvényalkotást - mondta.