Feltéve persze, hogy jövő évtől a kormány nem államosítja az iskolákat - idézi a hvg.hu szavait az evangelikus.hu.
Már az elmúlt másfél évben gyorsult az iskolák egyháziasítása: az iskolák száma idén szeptemberre az előző évinek csaknem negyedével nőtt, ami 82 önkormányzati közoktatási intézmény átvételét jelentette. Ennek egyik oka, hogy a nehéz helyzetbe kerülő önkormányzatok számára az önkormányzat költségvetését kímélő megoldás az iskola átadása. Ebben a tanévben 759 ezer általános iskolás 6,7 százaléka jár egyházi, 1,9 százaléka egyéb fenntartású iskolába. A szakiskolába járó 137 ezer gyereknek csak 3,5 százaléka jár egyházi iskolába, de 17,8 százalékuk egyéb, nem állami iskola tanulója. A 242 ezer gimnazistának pedig 15,4 százaléka jár egyházi, 17,1 százalékuk pedig egyéb fenntartású iskolába.
A Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány által elindított közöskassza.hu-ra készült tanulmány megállapítja: a 2012-es büdzsében jelentősen torzul az oktatásra szánt költségvetési források szerkezete, mert míg az egyházi intézmények közoktatási kiegészítő normatívája megugrik, az oktatásért felelős Nemzeti Erőforrás Minisztérium összes forrása csökken. Vagyis az egyházak támogatása más kiadások kárára nő. Fontos megjegyezni, a kutató azzal számol, hogy 2012-től még biztosan nem indul el az új, államosított közoktatási modell.
Az eddigi ígéretek szerint a kormány jövő évtől államosítaná a közoktatási intézményeket, erről azonban egyelőre nincs törvényjavaslat a parlament előtt. Az állam ugyanis a központi költségvetésből évek óta, kormányoktól függetlenül a szükségesnél kevesebb pénz juttat az önkormányzatoknak a közoktatási intézmények fenntartására, az oktatási normatívák csak nagyjából 70 százalékát fedezik az iskolafenntartáshoz szükséges kiadásoknak.
Az egyházak az államtól az alap normatív támogatáson túl egy olyan "kiegészítő" normatív támogatást is kapnak, ami a plusz önkormányzati finanszírozást hivatott helyettesíteni. Ez a kiegészítő támogatás összege 2011-ben 21 százalékkal megnőtt.
Mivel a kormány tavaly kivett egy korlátot, ami a folyamatot fékezte; azaz hogy az önkormányzat a kiegészítő támogatást még öt évig saját költségvetéséből kell, hogy kigazdálkodja, amennyiben egyházi fenntartásba adja iskoláját; már csak az önkormányzatok átadási és az egyházak átvételi hajlandósága szabhat az intézmény-átadásnak korlátot.
"A fenntartó-váltást megkönnyítő korábbi kormánydöntés gyakorlatilag minden nehezebb helyzetű önkormányzatot abban tesz már rövidtávon is egyértelműen érdekeltté, hogy minél hamarabb találjon egy helyi egyházi közösséget, amely átveszi az érintett intézményt, hiszen a település ezzel spórol. Ráadásul egy bizonyos pontig az egyházak is érdekeltek, hiszen a finanszírozási szerkezet átalakulása az imént kifejtettek szerint javítja a minden egyházi iskolának járó kiegészítő normatíva szintjét" - fejti ki Váradi Balázs, kutató.
(Forrás: evangelikus.hu)