Az MSZP a PR-beszéddel szemben a párbeszéd híve, ezért kilenc kérdést tesz fel a kormánynak annak érdekében, hogy végre kiderüljön: milyen irányban képzeli el a kormány az adósságválságból való elmozdulást.
1. Tud-e arról a kormány, hogy a kilakoltatási moratórium júliusi feloldása óta hány bedőlt devizahiteles család került az utcára Magyarországon?
2. Mit gondol a kormány, az eltőzsdézett 500 milliárd forintos MOL-részvénypakkból, az ott eddig elbukott 150 milliárd forintból hány devizahiteles családot lehetett volna megmenteni?
3. Ha a frankhiteleket valóban a szocialisták szabadították az országra, és azt a jelenlegi kormánypártok korábban következetesen ellenezték, vajon miként lehet, hogy a legnagyobb adósok között találjuk az egyaránt fideszes Kósa Lajost, Rogán Antalt vagy épp Kocsis Mátét?
4. Vajon a svájci frank alapú kötvénykibocsátásban élen járó fideszes önkormányzatok eladósodását is vizsgálni kívánja a Fidesz-KDNP-kormány?
5. Mi a Fidesz-KDNP-kormány álláspontja a magáncsőd intézményének bevezetésével kapcsolatban?
6. Mikor és pontosan mekkora alaptőkével kívánja a kormány felállítani a lakásukat vesztett adósok otthonait átvevő Nemzeti Eszközkezelő Társaságot?
7. Mi lesz a törlesztő részletekkel 90 napnál is hosszabb ideje elmaradó adósokkal, rajtuk mikor és milyen formában kíván segíteni a kormány?
8. Milyen konkrét intézkedéseket tervez a kormány annak érdekében, hogy a bankok már a közeljövőben se háríthassák át a megnövekedett költségeket teljes mértékben az ügyfeleikre?
9. Amennyiben tervezi a kormány, hogy végre valódi kockázatközösségre kényszeríti a bankokat, egyeztette-e már elképzeléseit a pénzintézetekkel, a bankszövetséggel, illetve a hitelkárosultak képviselőivel?
Az MSZP - ígéretéhez híven - benyújtja a devizahitelesek érdekében kidolgozott kilenc pontos javaslatát a Parlamentnek. Mint ismert, Mesterházy Attila a gazdaság helyzetéről, ezen belül is az adósságválságról az ország házának falain belüli párbeszédet kezdeményezett. Az MSZP ezen kívül tárgyalásokba kezdett a hitelkárosultak képviselőivel és a bankszövetséggel, továbbá felkérte Simon Gábort, a Parlament Fogyasztóvédelmi bizottságának elnökét, hogy a testület vizsgálja meg, milyen módon élnek vissza hatalmukkal a pénzintézetek.
Mindenekelőtt pedig másfél millió érintett magyar családdal együtt várjuk a bankárkormány fenti kérdésekre adott válaszát.
Török Zsolt,
szóvivő
Kiadó: MSZP