Kishantos - A miniszterelnökhöz fordul a biogazdaság ügyében a Greenpeace

Belföld - 2014-04-15

Nyílt levélben kért sürgős intézkedést Orbán Viktor miniszterelnöktől a kishantosi biogazdaság ügyében a Greenpeace Magyarország.A Fejér megyei Kishantoson az állami földpályázaton nyertes új bérlők múlt szombat reggel elkezdték beszántani a korábbi, a földpályázatokon vesztes bérlő, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Kft. által ősszel és tavasszal elvetett növényeket.

A környezetvédő szervezet keddi közleményében elítélte a húsvét előtti hétvégén Kishantoson történteket, álláspontja szerint jogállamban ez az értelmetlen pusztítás, önbíráskodás elfogadhatatlan.

    A Greenpeace azt kéri a miniszterelnöktől, hogy védje meg a kishantosi biogazdaságot, és haladéktalanul váltsa le a károkozás felelőseit, Bitay Mártont, az állami földügyekért felelős államtitkárt, valamint a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) vezetőit, mivel "bebizonyosodott", hogy nem a jog, hanem az erőszak oldalán állnak.

    A Greenpeace közlése szerint a német-magyar államközi együttműködés keretében 21 éve biogazdálkodással művelt kishantosi földeken 150 millió forintra becsült károkozás történt.

    A szervezet emlékeztet: a kishantosi földek kapcsán több bírósági per is folyamatban van. A következő bírósági tárgyalás április 25-én lesz a birtokvédelem ügyében, míg a Kishantos által megtámadott NFA-pályázatokkal kapcsolatos tárgyalást május 25-én tartják.

    "Ennek ellenére mind az NFA vezetősége, mind a földügyekért felelős Bitay Márton államtitkár arra biztatta a kishantosi földekre kiírt pályázat nyerteseit, hogy a jogszabályok alapján még mindig birtokon belül lévő kishantosi biogazdaság által művelt földeket foglalják el" - fogalmaznak a közleményben.

    A hétvégén Kishantoson történtekre Szabó Marcell, az állampolgári jogok ombudsmanja is nyilatkozatban reagált, sajnálatát fejezte ki, és hangsúlyozta, hogy az itt létrejött környezeti értékek védelme az alaptörvény alapján mindenki kötelessége - olvasható a közleményben.

    Bitay Márton, a VM állami földprogramért felelős államtitkára korábban az MTI-nek azt mondta: a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek nincs köze ahhoz, hogy Kishantoson a helyi gazdák megkezdték a szántást, de hozzátette, hogy a gazdák jogszerűen használják az általuk elnyert földterületet.

    Az államtitkár kifejtette, hogy a kérdéses állami földterületet az NFA pályázati úton haszonbérbe adta helyi gazdáknak, akik fél éve nem tudják azt használni, mert a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ, amelynek tavaly ősszel lejárt a szerződése, nem hajlandó levonulni a területről.