A választási törvényről szóló javaslat elfogadása súlyos visszalépés lenne a jelenlegi választási rendszer demokratizmusához képest - jelentette ki pénteki, parlamenti sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely.
Az LMP frakcióvezető-helyettese úgy fogalmazott, hogy a jogszabály túlmegy azokon a "tilalomfákon", amelyek azt jelölik ki, hogy demokratikus-e egy választási rendszer.
Véleménye szerint ha ebben a formában fogadják el a javaslatot, akkor reális esélye van annak, hogy egy kiélezett küzdelemben a Fidesz annak ellenére nyerje meg a választást, hogy nem rá szavaznak a legtöbben. Ha ez előfordul, akkor az súlyos alkotmányos válságot idézhet elő Magyarországon - tette hozzá.
Karácsony Gergely úgy fogalmazott, hogy ha a parlament elfogadja a javaslatot, benne a választókerületi besorolást, akkor "Magyarország gyakorlatilag kiiratkozott az európai demokráciák köréből".
A politikus szerint jelenleg az az alapvető probléma, hogy a választókerületi besorolást, "minden európai normát megszegve", nem egy független bizottság állította össze, hanem "a Fidesz titkos műhelyeiben Kubatov Gábor listái alapján" készült el.
A frakcióvezető-helyettes a javasolt besorolást súlyosan manipulatívnak tartotta. Ennek kapcsán hangot adott annak a véleményének, hogy a javaslat készítői "nem bolygatták" azokat a választókerületeket, amelyekben a Fidesz korábban jól szerepelt. Hozzátette, hogy eközben mesterségesen felduzzasztották azokat, amelyekben korábban az ellenzéki pártok értek el jó eredményeket, a billegő körzetekben pedig a történelmi, földrajzi, társadalmi és gazdasági szempontokat figyelmen kívül hagyva a kormánypártok számára előnyös módon "keverték össze a településeket".
Karácsony Gergely emlékeztetett arra is, hogy péntek délelőtti vezérszónoki beszéde alatt a levezető elnök kis híján "beléfojtotta" a szót, amikor két, a választókerületek jelenlegi illetve tervezett beosztását ábrázoló koordinátarendszert mutatott fel.
Az eseményen részt vett Ertsey Katalin is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a javaslat nem rendelkezik a nők parlamenti képviseletéről. A politikus méltatlannak nevezte, hogy miközben a nők aránya eléri az 52 százalékot, addig a parlamenti képviselőknek mindössze kilenc százalékát adják. Hozzátette, hogy pártjuk azt szeretné elérni, hogy a nők jelenlétét 16 százalékra emeljék a Házon belül.