Az ökopárt szerint sürgősen szükség lenne az érintett szakértők, civil szervezetek és a gazdálkodók bevonásával egy rövid- és hosszútávú mentesítési program kidolgozására is, aminek fontos része egyes növénytermesztési gyakorlatok felülvizsgálata.
Az Észak-Amerikából behurcolt parlagfű az európai országok közül hazánkban terjedt el leginkább. Amint a parlagfű pollenkoncentrációja meghaladja a 30 darab/köbméteres határértéket, csaknem kétmillió ember kezd el szenvedni parlagfűhöz kapcsolt allergiás megbetegedésekben. Az Aerobiológiai Hálózat legutóbbi adatai szerint a pollenszám több helyen elérte, vagy meghaladta az 500 db/m3 napi értéket is. Becslések szerint a parlagfű allergiához köthető közvetlen egészségügyi költségek évente 40 milliárd forintot tesznek ki.
A helyzet évek óta változatlan, az előző és a mostani kormányzat sem képes hatékony lépéseket tenni a parlagfű pollenkoncentrációjának jelentős csökkentéséért. A sűrű parlagfű állományok felderítése és irtása nem zajlik kellő ütemben, az apparátus túlterhelt, a kényszerkaszálást vagy bírságolást előíró szabályozás hézagos.
A mentesítés mellett a megelőzésnek is kulcsszerepe van. A parlagfűvel fertőzött mintegy 700 ezer hektárnyi terület jelentős része rosszul művelt szántóföld – melyen gyakran napraforgót termesztenek -, vagy egyéb bolygatott külterület, amelyről minden évben parlagfű magok milliárdjai kerülnek a talajba. A parlagfű pollen allergiát okozó hatását a hazánkban szintén tragikus méreteket öltő légszennyezettség tovább súlyosbítja.
Az LMP meggyőződése, hogy a parlagfű-válsághelyzet megoldását csak központi döntéshozatallal irányított, átfogó megközelítéssel érhetjük el. Ez magában foglalja a parlagfű terjedését megelőző, környezetkímélő növénytermesztés támogatását, a vetésszerkezet-váltást, a helytelen mezőgazdasági gyakorlatok felszámolását, a parlagfű mennyiségének és a pollen koncentrációjának folyamatos monitorozását, az oktatást, az egészségügyi és ökológiai kutatásokat, és persze a már kialakult parlagfű állományok gyors kiirtását. Mindehhez elengedhetetlen az összes érintett tárca munkájának összehangolása, felelős kormánybiztos kinevezése, és országos, rövid- és hossztávú parlagfű mentesítési program kidolgozása, a szakmai és civil szervezetek bevonásával.
Szabó Rebeka
országgyűlési képviselő,
az Allergia és parlagfű kerekasztal társelnöke
Kiadó: Lehet Más a Politika párt (LMP)