Ellenzéki képviselők változatlanul az esztergomi képviselő-testület feloszlatását és Orbán Viktor ez irányú közbenjárását kérték a város egyes intézményeinek államosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájában.
Szilágyi László, az LMP képviselője - aki több párttársához hasonlóan Mind esztergomiak vagyunk! feliratú pólót viselt - a város korábbi fideszes vezetésének felelősségét hangsúlyozta az egyes esztergomi intézmények állami kézbe adásáról szóló általános vitában.
Kitért arra, hiába kérték Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztost, hogy folytasson vizsgálatot a fideszes városvezetés gazdasági döntései, feltételezett visszaélések miatt.
Hangsúlyozta, hogy a helyzet megoldásához egy Fideszen belüli döntés szükséges, és arról is beszélt, hogy az országban számos más település küzd hasonló nehézségekkel, a felesleges kiadások és látványberuházások miatti eladósodással.
Kifogásolta, hogy Meggyes Tamás a képviselői mentelmi joga miatt nem elszámoltatható, mert mint mondta, ez a jog csak országgyűlési képviselőként illeti meg a politikust, volt polgármesterkénti felelősségre vonására nem vonatkozik.
Párttársa, Szilágyi Péter azt mondta: a Fidesznek szembe kell mennie egyetlen ember, a korábbi polgármester, Meggyes Tamás akaratával.
Schiffer András frakciótársával közösen arra kérte Orbán Viktor miniszterelnököt - akivel kapcsolatban megjegyezte, Esztergom díszpolgára -, hogy segítse a helyzet rendezését, a képviselő-testület feloszlatását és szólaljon meg az ügyben. Mint mondta, ezt megteheti Giró-Szász András kormányszóvivőn keresztül is, akinek a cége előzőleg több jelentős megrendelést kapott a Meggyes Tamás vezette önkormányzattól.
A szintén LMP-s Vágó Gábor a "fideszes Döbrögi prototípusának" nevezte Meggyes Tamást, mert, mint mondta, korrupciós ügyek veszik körül, eladósította városát és a megfélemlítés eszközével él, hogy senki ne emelhesse fel a szavát ellene. A politikus szintén az esztergomi képviselőtestület feloszlatását kérte.
Fidesz: Tétényi és az ellenzéki képviselők ajánlják fel lemondásukat!
Szűcs Lajos fideszes képviselő a Tétényi Éva által korábban kezdeményezett adósságrendezési eljárásról szólva elmondta: a városnak egy évvel ezelőtt volt pénze a szükséges kifizetésekre, így szerinte egyértelmű, hogy az ellenzék segítségével és a polgármester vezetésével "politikai akaratból tették tönkre" Esztergomot. Ennek a része volt, hogy a polgármester több esetben nem hívta össze a képviselő-testületet és nem hajtotta végre annak döntéseit - tette hozzá.
A kormánypárti politikus ezért - hangsúlyozva, hogy a törvényjavaslat csak részmegoldás - úgy fogalmazott: ha az ellenzék tényleg komoly változásokat akar Esztergomban, bírja rá Tétényi Évát, valamint a testület szocialista, jobbikos és LMP-s tagját, hogy ajánlják fel a lemondásukat, mivel szerinte "miattuk nem tud érvényesülni a kétharmados Fidesz-többség akarata". "Ebben a pillanatban meg lehet nézni, hogy a Fidesz képviselői mit fognak lépni erre" - jelentette ki.
MSZP: oszlassák fel az esztergomi Fidesz-szervezetet!
A szocialista Szanyi Tibor a fideszes képviselők felé fordulva azt kérte: oszlassák fel a párt esztergomi szervezetét, elvégre több településen volt már olyan, hogy "szétcsapták a helyi szervezetüket, az új szervezet pedig megpróbált valamiféle rendet csinálni". "Javaslom önöknek, hogy az egyébként évek óta teljesen alkalmatlan, a város által is helyenként már-már orvosi esetnek tekintett képviselőiket vonják valamilyen módszerrel vissza, és adják a döntést az esztergomiak kezébe" - mondta, szintén új választás kiírását sürgetve.
A szintén szocialista Lukács Zoltán - utalva arra, hogy Meggyes Tamás volt polgármester nem vesz részt a vitában - azt mondta: nem hozható úgy döntés Esztergomról, hogy a térség országgyűlési képviselőjének véleményét nem hallgatja meg a Ház.
Fidesz: Orbán nem tagja az esztergomi képviselő-testületnek
Gyutai Csaba (Fidesz) úgy értékelt: Esztergomban a tavalyi választás után olyan helyzet alakult ki, amelyben a polgármester és a képviselő-testület nem tud együttműködni, noha erre törekedni a városvezetőnek is kötelessége lenne.
Azokra az ellenzéki felvetésekre, hogy ezt a helyzetet Orbán Viktornak kellene megoldania, úgy reagált: "a miniszterelnök úr egy tehetséges, okos ember, de nincs Orbán Viktor nevű tagja annak a testületnek".
Cseresnyés Péter (Fidesz) a nyolc intézmény minél hamarabbi hatékony működése érdekében a törvényjavaslat gyors elfogadását javasolta a képviselőknek.
Szabó Erika: nem növelhető tovább a feszültség
Szabó Erika államtitkár szerint mindenki felelős abban, hogy Esztergom a jelenlegi állapotába jutott, az egymásra mutogatás helyett ezért a helyzet megoldását szorgalmazta. Mint mondta, az országgyűlési vitának nem lehet célja a meglévő feszültség növelése, ehelyett az intézmények és az ott élők érdekeit kell szem előtt tartani.
Jobbik: a törvénytelen állapotot az előző városvezetés idézte elő
A jobbikos Hegedűs Lórántné azt hangsúlyozta, hogy Esztergomban a törvénytelen állapotot a korábbi városvezetés idézte elő azzal, hogy 90 napon túli tartozásokat halmozott fel.
Hozzátette: Tétényi Éva nem tehetett mást, mint hogy adósságrendezési eljárást kezdeményezett. A kormányoldal azonban azóta úgy módosította a vonatkozó törvényeket, hogy azok a korábbi polgármesternek kedvezzenek - mondta.