Országvédelmi terv

Belföld - 2011-09-12

    Miután a Ház - amelynek első őszi ülésén az államfő is megjelent - megemlékezett a közelmúltban elhunyt Gerbovits Jenő volt kisgazda képviselőre, a miniszterelnök napirend előtti felszólalásában hatpontos országvédelmi tervet hozott nyilvánosságra.

    A Jobbik felelősségelkerülésnek tekinti a miniszterelnök javaslatait

 

    Vona Gábor (Jobbik) felelősségelkerülésnek minősítette a miniszterelnök által bejelentett intézkedéseket, mert azok szerinte nem a valódi problémára adnak választ.

    A politikus bírálta a többi közt az egykulcsos adó bevezetését, és azt az általa erőltetettnek tartott törekvést, hogy a kormány vissza kívánja fizetni az államadósságot. Vona Gábor azt mondta: az államadósság nem fizethető vissza az ország gazdaságának jelenlegi helyzetében.

    Hozzátette, a devizahitelek jelentős számáért nemcsak a bankok vagy a devizahitelesek a felelősek, hanem a bankok mellett a szocialista és a Fidesz-kormány is, valamint a jegybank vezetése, amely kamatpolitikájával "felbujtóként szolgált".

    Vona Gábor egy vizsgálóbizottság felállítását javasolta, amely a jogi felelősséget is megállapítja a kialakult helyzetért, valamint az államadósság újratárgyalását és egy progresszív adórendszer bevezetését. Azt is kezdeményezte, hogy az állam forintosítsa a devizahiteleket azon az árfolyamon, amelyen az adósok felvették. A Jobbik elnöke egy saját, kelet-közép-európai hitelminősítő felállítására is javaslatot tett.

 

    LMP: Nem tartható fenn a kormány gazdaságpolitikája

 

    Az LMP-s Schiffer András azt rótta fel a miniszterelnöknek, hogy a kormány az Európai Unió soros elnökeként semmit nem tett a többi közt a shortolás tilalma vagy a spekulatív tőkemozgás megállítása érdekében, hogy ezzel javítsa az európai gazdaság helyzetét.

    Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: a kormány "kifoszthatóbbá tette az országot" a társasági adó csökkentésével, és a befektetőknek, a gazdagoknak kedvező intézkedéseket hozott. A frakcióvezető kifogásolta azt is, hogy jelenleg több adó terheli a munkajövedelmeket, mint a tőkejövedelmekét.

    Schiffer András kritikát fogalmazott meg azzal kapcsolatban is, hogy a kormány kétharmados törvényben kívánja szabályozni az adózást, ezzel "leválthatatlanná" teszi saját koncepcióját.

    A politikus szerint mindezek helyett olyan "zöld fordulatot" kellene végrehajtani Magyarországon, amely progresszív adózásra épül, 4 százalékkal csökkenti a járulékokat, megadóztatja a tőkejövedelmeket, és segíti a családi gazdaságokat, a "zöld munkahelyek" létrehozását.

    A frakcióvezető szerint a kormány gazdaságpolitikája azért nem folytatható, mert megszorításokra épít, a magas kamatszint nem serkenti a beruházásokat, és mert hiányzik a bizalom az ország iránt.

    Mint mondta, a miniszterelnöknek választ kellene adnia a WikiLeaks iratokban kiszivárogtatott vádakra is, amely szerint hazudott az embereknek a 2006-os választások előtt.

 

    A parlament hétfői ülése előtt a Kossuth téren négy szakszervezet demonstrált a kormány elmúlt egy évben hozott, a munkavállalókat érintő intézkedései, és a készülő új Munka törvénykönyve ellen tiltakozva.