Nézőpont: a magyarok többsége optimista

Belföld - 2011-06-15
Ma a magyarok 54 százaléka optimista a következő 12 hónappal kapcsolatban; a megkérdezettek helyeslik, hogy közmunkára kötelezik a munkanélkülieket, és támogatják, hogy a korkedvezményes nyugdíjellátást élvező rendőröket munkába állásra kötelezi a kormány - olvasható a Nézőpont Intézet felmérésben.

Ma a magyarok 54 százaléka optimista a következő 12 hónappal kapcsolatban. Az összes megkérdezett 66 százaléka szerint növelni kell az állami vagyon arányát Magyarországon, ezért hasonlóan magas támogatottság övezi a Mol-részvénypakett visszavásárlását (60 százalék tartja jó döntésnek) - áll az intézet közleményében.

    A felmérés szerint tízből nyolcan helyeslik, ha az állam a tartósan munkanélkülieket állami beruházásokon közmunkára kötelezi. A kérdésben nincs szignifikáns különbség korcsoportok, településtípus és pártszimpátia szerint. Ha gazdasági aktivitás szerint vizsgálják a válaszadók véleményét, az aktív keresők és a rokkantnyugdíjasok 83-84 százaléka támogatja a közmunkaprogramokat, a "segély helyett munkát" kormányzati irányt a munkanélküliek 78 százaléka is jogosnak véli.

    A megkérdezettek 54 százaléka helyesli, hogy a 65 év alatti, korkedvezményes nyugdíjellátást élvező rendőröket munkába állásra kötelezi a kormány. A rendvédelmi szervekkel kapcsolatban a magyarok javulást várnak a korán nyugdíjazottak visszahívásától, a bíráskodás esetében - a felkészült utánpótlás miatt - a megkérdezettek nem feltételeznek negatív változást. Az emberek 80 százaléka helyesli és mindössze 16 százaléka helyteleníti a bírák kötelező nyugdíjba vonulásának rögzítését - mérte a Nézőpont.

    A kutatás szerint az egészségügyben az egyik legnagyobb kihívás az orvosok elvándorlása. Az összes megkérdezett 63 százaléka egyetért azzal, hogy az országot elhagyó orvosoknak meg kell téríteniük az állam által finanszírozott képzésük árát. Az egészségre káros élelmiszereket a magyarok 54 százaléka sújtaná különadóval még akkor is, ha az növeli a termékek árát.

    Az adatfelvétel június 6. és 9. között készült, 1000 fő véletlenszerű kiválasztásával, országos reprezentatív mintán. Az adatfelvétel módszere: telefonos lekérdezés. Az adatok hibahatára a mintanagyságtól függően plusz-mínusz 3,2 százalék körüli.

 

 

Forrás:MTI