NGM: nem kell az idei költségvetést módosítani a maradványtartási kötelezettség miatt

Belföld - 2011-10-03

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint nem kell az idei költségvetést módosítani a költségvetési fejezeteket érintő, a kormány által szeptemberben elrendelt maradványtartási kötelezettség miatt - derült ki az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága hétfői ülésén.

    A tárca úgy véli, hogy a minisztériumok a maradványtartási kötelezettség - amely a kifizetések jövő évre való átütemezését jelenti - mellett is tudnak forrásokat biztosítani az üzemeltetésre.

    A bizottság beszámolót hallgatott meg a kormány 2011. évi költségvetési egyensúlyt megtartó intézkedéseiről. A határozat szerint a központi költségvetési fejezetek esetében közel 571 milliárd forint, a nyugdíjbiztosítási és egészségbiztosítási költségvetési szervekkel együtt mintegy 577 milliárd forint maradványtartási kötelezettséget írtak elő, emellett mintegy 37,46 milliárd forint zárolási  kötelezettséget is rögzítenek a központi költségvetési fejezetek számára a 2011. évi költségvetésben.

    Haág Tibor, az NGM főosztályvezetője a bizottsági ülésen azt mondta: a maradványtartási kötelezettség nem zárolást, nem az előirányzatok csökkentését jelenti, hanem a kifizetések időpontjának korrigálását.

    A költségvetés 2010-es maradványa 628 milliárd forint volt, ezt az összeget korrigálta a kabinet a tárcák közötti maradványátadás-átvételekkel, önrevíziós befizetési kötelezettségekkel, és azokkal a kötelezettségvállalással nem terhelt maradványösszegekkel, amelyet a kormány ebben az évben "visszahagyott" a tárcáknak. Ezek a tételek csökkentették a maradványtartási kötelezettséget, melyet összességében 577 milliárd forintba határozott meg a kabinet - emelte ki.

    A kormány egy februári határozatban már jelezte a fejezetek számára, hogy maradványtartási kötelezettséget ír elő, majd azt el is rendelte egy augusztusi határozattal - közölte. Hozzátette: a szeptemberi határozat fejezetenként határozza meg a maradványtartási kötelezettséget.

    A főosztályvezető a kormányhatározat másik eleméről, a zárolásról azt mondta, a tárcák szabad kezet kaptak abban, hogy melyik előirányzatukra jelentik be a zárolást.

    A határozat szól arról is, hogy az új kötelezettségvállalást engedélyhez kell kötni - emelte ki. Ezek a dologi kiadásokat érintik, így engedélyköteles lett az államháztartás körébe tartozó feladat, szolgáltatás államháztartáson kívüli szervezettől történő megvásárlása, és az is, hogy egy intézmény alapfeladatát szeretné számla ellenében "külső" szervezettől megvásárolni. Engedély kell a bérleti- és lízingszerződések kötéséhez is - tette hozzá.

    A bizottsági ülés után a főosztályvezető újságíróknak még elmondta, hogy a maradványtartási kötelezettség azt jelenti: a fejezeteknek meg kell vizsgálniuk, a jelenlegi szerződésekre tudnak-e fizetési átütemezést kérni, illetve úgy vállalni kötelezettségeket, hogy azok kifizetése december 31-e után történjen meg.

    Szekeres Imre (MSZP) a bizottsági ülésen azt mondta, hogy ezek szerint a béreken és járulékain kívül már másra nincs fedezet idén a fejezeteknél. Ha ez így van - kérdezte -, akkor ezt a helyzetet milyen finanszírozási formában oldja meg a kabinet?

    Haág Tibor ezzel kapcsolatban azt mondta: a jelenlegi információk szerint a tárcáknak a béren és a járulékokon felül az üzemeltetési feladatokra is van fedezetük. Közölte: a működést biztosítani lehet; a szakmai feladatoknál, jelentősebb összegű szerződéseknél a kifizetés átütemezését célozzák meg a tárcák, illetve a szakmai programokat igyekeznek időben átütemezni.

    Nyikos László (Jobbik), a bizottság elnöke azt kérdezte, hogy vajon milyen törvény alapján lehet előírni maradványtartási kötelezettséget, főként olyan fejezetekre, amelyek nem tartoznak a kormány hatáskörébe.

    Erre válaszul a főosztályvezető azt mondta: a kormányhatározatra az államháztartási törvény ad  lehetőséget. A maradványtartás arról szól, hogy a maradványösszeg 2011 végén ne legyen kevesebb, mint a 2010 végén keletkezett maradványösszeg; arra kell törekedni, hogy idén legalább akkora maradvány képződjön, mint az előző évben, mert ez az államháztartási egyensúlyt befolyásoló tényező - tette hozzá azzal, hogy a valódi mérték a 2011. évi zárszámadásból, jövőre fog kiderülni.

    Tukacs István (MSZP) jelezte, hogy idén már megtörtént egy 250 milliárd forintos zárolás, majd elvonás, most 577 milliárd forintos maradványtartási kötelezettséget írtak elő és 37,46 milliárd forintot zároltak. A kabinet mérlegelte-e, hogy a három összeg együtt már a költségvetés módosítását írná elő? - kérdezte.

    Az NMG főosztályvezetője úgy reagált erre, hogy nem kell módosítani az idei büdzsét, mert ezt a két intézkedés önmagában egyedül nem eredményezi.