Az LMP soha nem állította, hogy visszamenőlegesen hozzányúlna a korai nyugdíjba vonulás lehetőségéhez, választási kampányában az szerepelt, hogy a jövőben csökkenteni kell a bizonyos ágazatokhoz, foglalkozásokhoz kötődő nyugdíjba vonulás lehetőségét - hangsúlyozta az LMP frakcióvezetője Rétvári Bence államtitkár kijelentéseire reagálva.
A frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkárának "vagy szövegértési problémái vannak, vagy szándékosan állít valótlanságokat".
Schiffer András kijelentette, hogy ők most is ugyanazt mondják, amit a választási kampányban is és "fel nem merült" bennük, hogy a nyugdíjukat élvező emberek ellátását megszüntessék. "Ilyen szerintem a Rákosi-rendszerben volt" - jelentette ki a kormány tervezett intézkedéseire utalva a képviselő.
A politikus hangot adott annak a véleményének, hogy a korkedvezményes nyugdíj rendszerének ilyen átalakítása valószínűleg a másik két ellenzéki párt vezetőinek fejében sem fordult meg. Úgy fogalmazott, hogy habár nem tiszte megvédeni a másik két frakciót, de úgy látja, hogy MSZP továbbra is kiáll a korkedvezmények rendszere mellett, a Jobbik pedig a kampányban is csak felülvizsgálatot és nem visszamenőleges átalakítást szorgalmazott.
"Az államtitkárból a nemzeti cinizmus rendszere szól" - mondta Schiffer András, aki egyúttal megjegyezte, hogy miközben Rétvári Bence tud idézni az ellenzéki pártok választási programjaiból, ez fordítva nem lehetséges, mert "a Fidesz gondoskodott róla, hogy a programja olyan semmitmondó legyen, hogy abból semmit ne lehessen kiolvasni". Úgy fogalmazott, hogy a kabinet most az ellenzéket vádolja, de amikor 2006-ban az MSZP "tett egy tétova kísérletet" a nyugdíjrendszer felülvizsgálatára, akkor "Lázár János pénzbehajtásnak nevezte az elképzelést".
Rétvári Bence szerdán az MTI-nek mondta azt, hogy egy év alatt 180 fokot fordult az MSZP, az LMP és a Jobbik véleménye is a korai nyugdíjba vonulás kapcsán. A kereszténydemokrata politikus felidézte, hogy az MSZP választási programja a 10. oldalon azt tartalmazta 2010-ben: "Százezrek menekültek nyugdíjba, sokan azóta is a feketepiac, az alkalmi munkák és a munkanélküliség körforgásában élnek. A magyar gazdaság legnehezebb feladata az ő visszavezetésük a munka világába. Külön programot akarunk az 50-es és afölötti korosztály foglalkoztatására, újragondoljuk az idősebb kori munkavégzés lehetőségeit."
A politikus közlése szerint az LMP egy éve azt írta a választási programjának 101. oldalán: "A bizonyos ágazatokhoz, foglalkozásokhoz kötődő, automatikusan járó korai nyugdíjba vonulás lehetőségét csökkenteni kell". A Jobbik választási programjának 34. oldala fogalmazott talán a legegyértelműbben: "az alaptalan vagy indokolatlan korengedményes és rokkantsági ellátásokat felülvizsgáljuk" - emlékeztetett.
MTI