Hol zárnak be a kórházak? - Kilencezerrel kevesebb ágyszám

Egészségügy - 2006-11-13

Folyik a lobbyharc a kórházak bezárását, átalakítását illetően. A kórházigazgatókkal pénteken ismertették az Egészségügyi Minisztérium terveit. Eszerint 48 "súlyponti", biztosan talpon maradó kórház szerepel a minisztériumi, értesült a Népszabadság.

Az egészségügyi tárca munkaanyaga megyénként és régiónként tesz javaslatot - pontos ágyszámok megjelölésével - arra, mely kórházakkal szerződjön majd az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A lista nagy vihart kavart, mert több nagynevű intézmény is lemaradt róla, mint például az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet vagy a Balatonfüredi Szívkórház, jelzi a Népszabadság.

 

Golub István, a Magyar Kórházszövetség elnöke kivitelezhetetlennek nevezte a javaslatot, amit azzal indokolt, hogy sem a finanszírozás alapelveit, sem pedig az országos szakember-ellátottságot nem veszi figyelembe. Az mindenesetre ebből a reformanyagból is egyértelműnek tűnik, hogy az úgynevezett aktív ágyak csökkentése mind a 155 jelenlegi kórházat érintené, a teljes leépítés során pedig kilencezer ágyat szüntetnek majd meg.

 

Több helyen láthatóan az az alapelv, hogy a kis kapacitású osztályokat teljesen megszüntetik. Minden harmadikban lenne olyan szakmatípus (belgyógyászat és társszakmái, sebészet és társszakmái, szülészet-nőgyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, urológia), amely megszűnne. (Az anyagból kiderül: a kijelölteken felül a Regionális Egészségügyi Tanácsoknak (RET), illetve az önkormányzatoknak lehetőségük lesz még újabb helyekre.) Hasonló információkhoz jutott a Magyar Nemzet is, érdekesség, hogy ott Golub úgy nyilatkozott, a kórházszövetség azt szeretné, ha a tárca határozná meg azt a kört, ahol teljesen megszűnik az aktív ellátás.

 

Mindenesetre a lap úgy tudja, hogy több mint egy tucatnyi kórházban szűnhet meg az aktív ellátás: Kiskunfélegyházán, Komlón, Siklóson, Szikszón, Kapuváron, Komáromban, Nagykőrösön, Celldömölkön, Zircen, Mezőtúron, Várpalotán, a szolnoki MÁV-kórházban, Budapesten pedig Szent Rókus, a Szent Ferenc, a Schöpf-Merei és a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézetben.

 

Az a lapok értesüléséből látszik, hogy még igen nagy a mozgástér az új területi kórházszerkezet kialakításának tekintetében, hiszen a 155 kórházból mindössze 48-ról döntöttek (többé-kevésbé) biztosan. A megszűnő, illetve átalakuló kórházak listáján viszont egyelőre még kevésnek is tűnik a szereplő, hiszen a korábbi minisztériumi tervek szerint az intézmények harmada, negyede fejezné volna be az aktív ellátást. Erre utal az is, hogy a Népszabadság tudomása szerint van olyan kórházi vezető, aki a megismert anyagot alapvetően elfogadhatónak tartja, de volt, aki felpuhítottnak, s a valós reformot ellehetetlenítőnek értékelte. (forrás: Népszabadság/portfolio.hu)