Karcsúsító kúrán a Kenézy kórház

Egészségügy - 2006-12-02

A Kenézy Gyula-kórházban évente 1,3 millió járó- és 54 ezer fekvőbeteget kezelnek, ezzel Kelet-Magyarország legnagyobb ilyen jellegű intézménye. Míg a kórháznak 2002-ben még 600 millió forintos pénztartaléka, és 60 millió forintos fizetetlen számlatartozása volt, addig mára az arány megfordult.

Ha semmi nem változik, az összeg jövőre 1,3 milliárd forintra nőhet – mondta Rácz Róbert,  a megyeházán, Kósa Lajossal közösen tartott sajtótájékoztatóján. A politikus szerint a kormány elhibázott egészségfinanszírozási rendszere, valamint az előző, szocialista vezetésű megyei önkormányzat felelőtlensége sodorta a csőd szélére a kórházat. Rácz Róbert szerint új menedzsment felállítására van szükség, amely racionalizáló intézkedésekkel kivezeti a kórházat a csőd széléről. Ezért a kórház főigazgatója Ónodi-Szűcs Zoltánt, a Városi Egészségügyi Szolgálat vezetőjét nevezte ki csütörtökön a Kenézy főigazgató-helyettesévé. Ónodi-Szűcs Zoltán kétéves irányítása alatt 120 millió forintos nyereséget ért el a VESZ, amely korábban 100 milliós nagyságrendű veszteséget termelt.

 

A Kenézy helyzetét súlyosbítja, hogy a kormány levenné az úgynevezett súlyponti kórházak listájáról, így jövőre nem finanszírozná tovább- a jelenlegi ágyszámmal - működését az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Ehelyett a Regionális Egészségügyi Tanácsban kellene megegyezni az ágyszámokért a többi kórházzal.

 Rácz Róbert abban bízik: sikerül megtartani a mostani 1600 ágyat, de legrosszabb esetben is 1000 fölött maradni, hiszen a megyében nagy az igény az ellátásra. A politikus szerint a Kenézynek szoros és hosszútávú együttműködésre van szüksége a debreceni VESZ-szel, a klinikával és a berettyóújfalui kórházzal.

 

Debrecen már korábban szorgalmazta ezt a kapcsolatot, amelytől a szocialista vezetésű megyei önkormányzat elzárkózott, de most megnyílt a lehetőség – mondta Kósa Lajos. A polgármester szerint csak a Kenézy-kórházzal együttműködve oldható meg, hogy egyetlen helyre telepítsék a Városi Egészségügyi Szolgálat járóbeteg szakrendeléseit, lényegesen egyszerűbbé és gyorsabbá téve az ellátást. Kósa Lajos cinikusnak és gazemberségnek nevezte a kormány szándékát, amely ugyanolyan mértékben építi le az ágyszámokat a keleti megyékben is, ahol már most sem elég az ágy, és amúgy is kevesebb volt a pénz a betegekre, mint a fővárosban vagy a Dunántúlon.

 

A régióban várhatóan 2000 kórházi ágy szűnik meg,, a kapacitás kb 20 százaléka. A pontos számokról legkésőbb jövő februárban várható döntés.