Magyarországon először Debrecenben: szívkatéteres beavatkozás kismamán

Egészségügy - 2007-03-05

Magyarországon első alkalommal Debrecenben hajtottak végre kismamán olyan szívkatéteres beavatkozást, amellyel végleg megszüntették a gyógyszerrel már nem kezelhető súlyos szívritmuszavart. jelentette be a beavatkozást végző Csanádi Zoltán egyetemi docens.

Az ellátási területükön működő egyik városi kórház két nappal korábban kért sürgős segítséget egy 28 hetes terhes fiatalasszony ritmuszavara miatt - mondta el a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) Kardiológiai Központja szív-elektrofiziológai munkacsoportjának vezetője.

 

A folyamatos ritmuszavar miatt a percenkénti 200-at is meghaladó pulzusszám alakult ki, s a terhesség második harmadában jelentkező rohamokat már nem tudták a korábbi módon megszüntetni.

 

Csanádi Zoltán szerint az ilyen ritmuszavarok akut ellátását nagyon megnehezíti, ha a beteg várandós, mivel a rutinszerűen adható és bevált gyógyszerek a magzat szívműködésére is hatnak és veszélyeztetik. Beszámolt arról, hogy a beteg sürgősségi átvételét követően, miután a ritmuszavar folyamatos volt, azonnali úgynevezett transzkatéteres abláció, vagyis katéteres szövetroncsolás mellett döntöttek.

 

A szakember tájékoztatása szerint a beavatkozás lényege, hogy a szívbe vezetett speciális katétereken keresztül a ritmuszavart okozó elektromos hiba (rövidzárlat) helyét pontosan megkeresik és rádiófrekvenciás áram segítségével kiégetik. Ezt az egyébként rutinbevatkozásnak tekinthető műtétet is jelentős megnehezíti a terhesség, hiszen ebben az állapotban mind az anya, mind a magzat szempontjából az esetleges szövődmények kockázata lényegesen magasabb.

 

Csanádi Zoltán hozzátette: mind a kismama, mind a magzat jól van, panaszmentes, gyógyszeres kezelésre az anya nem szorul, ezért pénteken a klinikai centrumból hazaengedték.