Az Országgyűlés hétfői ülésén 201 igen és 160 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta azt a több egészségügyi jogszabályt módosító törvényt, amely szabályozza a vizitdíj és a kórházi napidíj mértékét, a kedvezményezettek körét és a várólisták rendszerét.
A hatályba lépést követően a legalapvetőbb változás, hogy február 15-től a háziorvos és a szakorvos felkeresésekor vizitdíjat kell fizetnie a betegnek, illetve a kórházi tartózkodás idejére napidíjat, amely alkalmanként 300 forint lesz.
Az ellenzék több felszólalója felháborítónak tartotta, hogy a kormány az utolsó pillanatban több mint negyven módosító javaslatot nyújtott be a törvényjavaslathoz. Ezek közül Mikola István (Fidesz) - egyebek mellett - a vizitdíjjal kapcsolatos módosítást emelte ki. A politikus az ezzel kapcsolatban benyújtott módosítást "elkeserítőnek és nevetségesnek" nevezte.
Csáky András (MDF) szerint a kormány módosításai még tovább fokozzák a zavart az egészségügyben.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter válaszában azt hangsúlyozta: a vizitdíj célja az, hogy a betegek érezzék, az egészségügyi szolgáltatás nincs ingyen, mindennek ára van. Hozzátette: erre főként a szemléletváltás miatt van szükség. Közölte: elismert szakembert nevezett ki miniszteri biztosnak, aki azt kapta feladatul, hogy a számlaadás gyakorlati részleteit kidolgozza.
Létrejön az Egészségbiztosítási Felügyelet
A ház 203 igen szavazattal, 154 nem ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el az egészségbiztosítás körében végzett tevékenység felügyeletéről szóló törvényt. Az Egészségbiztosítási Felügyelet egyfajta egészségügyi fogyasztóvédelmi szervezet lesz, amely honlapján közzéteszi a várólistákat, az intézmények értékelését és az árakat is. A törvény szerint a létrehozandó Egészségbiztosítási Felügyelet tevékenységének célja egyebek mellett az ágazat minőségellenőrzése, a szolgáltatók tisztességes piaci magatartásának felügyelete. Az országgyűlés megszavazta, hogy a házelnök kérje a köztársasági elnöktől a törvény sürgős kihirdetését.
A záróvitában több ellenzéki képviselő azt hangsúlyozta, hogy ez a törvény lopakodóan magában hordozza a több biztosítós rendszer alapjait, ezért azt kérték, ne szavazza meg a ház ezt a javaslatot.
(MTI)