A várólisták bevezetésével igazságosabbá és ellenőrizhetőbbé válik az egészségügyi ellátás azok számára, akik szervátültetésre, vagy nagyobb költségű ellátásra várnak, illetve azoknak is, akik olyan intézményben kezeltetik magukat, amelynél tartós kapacitáshiány áll fenn.
A szabályozott működésű, ellenőrzött és nyilvános várólista rendszer, valamint az Egészségbiztosítási Felügyelet létrehozásával bevezetésével a betegek számára is átláthatóvá és ellenőrizhetővé válik a gyógykezelés menete. Gyorsabban és biztonságosabban lehet megszervezni a transzplantációkat, és megszűnik a hálapénzrendszer az egyik leginkább fertőzött területen is.
A várólistára kizárólag a kezelőorvos veheti fel a beteget. A várólista nyilvános, de személyes adatokat nem tartalmaz, ugyanis a betegek csak azonosító kóddal szerepelnek a listán. A sorrendet a felkerülés időpontja határozza meg, amitől csak megfelelő és kellően dokumentált indokkal lehet eltérni.
Ezzel gyakorlatilag kizárható az az eset, amikor a beteg pénzért kéri a várólistával kialakított rendtől való eltérést.
A kormány döntése részletesen szabályozza a várólisták internetes oldalon történő nyilvánosságra hozásának módjait: közzé kell tenni a beteg egyedi azonosítóját, a beavatkozás várható időpontját, helyét, és azt is, hogy a beteg éppen milyen helyet foglal el a várólistán.
Az intézmények adatvédelmi szabályzatát 2007. január 1-jétől számított 30 napon belül kell kiegészíteni a szükséges módosításokkal.
A Hungarotransplant megszüntetésével a központi várólistákat az Országos Vérellátó Szolgálat fogja kezelni: ez a szervezet foglalkozik majd a transzplantációk és a nagy költségű ellátások várólistájával. Az egészségügyi intézményeknek abban az esetben kell majd várólistát vezetniük, ha az intézményben tartós kapacitáshiány áll fenn.