Az így végrehajtott műtetek esetében jelentősen lerövidülhet a műtéti idő, és a betegek is sokkal kisebb terhelésnek vannak kitéve.
A Debreceni Egyetem Neuroendoszkópos Idegsebészet Nemzetközi Alapkurzusa keretében élőben, kivetítőn keresztül speciális neuroendoszkópos műtétet nézhettek végig az orvostanhallgatók és az érdeklődők 2010. április 13-án. A látványos beavatkozást a két világhírű szakember – Prof. Robert Reisch (Head of the Center Endoscopic and Minimally Invasive Neurosurgery, Zurich) és Prof. Bognár László (igazgató, Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Idegsebészeti Klinika) – minimál invazív beavatkozással végezte, ami azt jelenti, hogy a speciális eljárás során a hagyományosnál kisebb metszést ejtettek a koponyán, és egy endoszkópos kamera segítségével vizualizálták a gyógyítani kívánt területet.
Az ilyen neuroendoszkópikus műtétek esetében jelentősen lerövidül a műtéti idő, és a betegek is sokkal kisebb terhelésnek vannak kitéve, magyarázta Prof. Bognár László, a DE OEC Idegsebészeti Klinika igazgatója. A neuroendoszkópiával minimálisra csökkenthető a szövődmények kockázata, ezért olyan rendkívül súlyos betegségeknél alkalmazzuk, mint az elzáródásos kamratágulat, a fejlődési rendellenességből származó agykamratágulat, a koponyalapi tumorok, de az agyalapi mirigyek jóindulatú daganatai és az agyalapi verőértágulat is operálható ezzel a módszerrel, tette hozzá a szakember.
A DE OEC Idegsebészeti Klinikáján az elmúlt 5 évben megszerzett jelentős szakmai tapasztalat tette lehetővé, hogy az Aesculap Akadémia által meghirdetett kurzusra a világ minden tájáról érkezzen a tanulni vágyó nemzetközi hallgatóság.