Több milliárdos fejlesztésekkel korszerűsödik a betegellátás Debrecenben

Egészségügy - 2010-02-12
A közel 12 milliárd forintból megvalósuló Egészség Központ Fejlesztési Projekten keresztül mutatja be jövőbeni fejlesztési koncepcióját a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum a Kapcsolat Napján.

A február 20-i esemény résztvevői – a centrum nyertes pályázatain belül – többek között megismerhetik a nagy populációkat érintő bőrbetegségek vizsgálatára, a meggymag gyógyászati alkalmazásának kutatására, az őssejt és génterápia fejlesztésére, valamint új típusú gyógyszerfejlesztések elősegítésére létrejött négy innovatív kutatói teamet (IKUT) is.

 

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma a technika robbanásszerű fejlődésével lépést tartva szolgálja a betegellátást, az orvos- és egészségügyi szakember-képzést, a továbbképzést, valamint a kutatást. A folyamatos modernizációt, a betegellátás magas színvonalát támogatják azok a több mint 10 milliárd forint összértékű nyertes uniós pályázatok, melyeknek bemutatására a centrum által megrendezett V. Kapcsolat Napja fókuszál.

„Az orvos- és egészségtudományi szakma rangos fórumán a gazdasági szféra és a nemzetközi tudományos-kulturális élet képviselőinek is számot adunk centrumunk legújabb, európai színvonalú fejlesztéseiről. Bemutatjuk az álomtól a valóságig ívelő, már meglevő hidakat, a nyertes pályázatokat, és közösen keressük a megvalósítás további lehetőségeit. Kiemelten foglalkozunk az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében elnyert 10,6 milliárd forintos támogatásból és az 1,2 milliárd forintos önrészből megvalósuló Debreceni Egészség Központ Fejlesztési Projekttel, ami a további évek fejlesztési koncepciójának alapját is képezi.” – ismertette az V. Kapcsolat Napjának kiemelt témáját Dr. Paragh György, a DE OEC elnöke.

A február 20-i találkozón bemutatkozik az a négy innovatív kutatói team (IKUT) is, melyek az őssejt és génterápia lehetőségeire, a nagy populációkat érintő bőrbetegségek kutatására, a meggymag gyógyászati hasznosítására, valamint új típusú gyógyszerfejlesztésekre jöttek létre, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP 4.2.2) keretében. A projekteknek köszönhetően nemzetközileg is elismert külföldi tudósok érkeznek a centrumba, tovább növelve a betegellátás magas színvonalát.

A Kapcsolat Napja fórumot teremt a Debreceni Egyetem Tudás- és Technológia Transzfer Iroda tudáshasznosulást ösztönző, a kutatási eredmények regionális szintű alkalmazását támogató – 335 millió forint európai uniós támogatással és mintegy 59 millió forint önerőből megvalósuló – projektjének (TÁMOP 4.2.1) ismertetésére is. Alkalom nyílik továbbá a „képzők képzése” pályázat (TÁMOP 4.1.2) specifikus lehetőségeinek feltárására, aminek eredményeként a DE OEC szakemberei – az egyetemi igényekhez illeszkedő – magas szintű angol nyelvi képzéseken vehetnek részt.

Az eseményen sor kerül a DE és az Ungvári Egyetem Fogorvostudományi Karai közötti nemzetközi együttműködés aláírására is, míg az Interregionális Magyar-Román Találkozó keretében a DE OEC Sugárterápia Tanszék a Nagyváradi Kórházzal közös projektjeit vitatja meg. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma továbbá kerekasztal –beszélgetést is szervez, ahol a Gyógyszerésztudományi Kar a Joseph Fourier University Grenoble-val, valamint a University of Connecticuttal való kooperáció további lehetőségeit tárgyalja meg.

A sikeres pályázati projektek mellett az érdeklődők szakmai fórumokon ismerkedhetnek meg többek között a Sántha Kálmán Szakkollégium tehetséggondozó programjaival, az Ortopédiai Klinika legújabb fejlesztéseivel, valamint a DE OEC ritka betegségek ellátására kidolgozott stratégiáival. A Kapcsolat Napján szó esik majd a fogorvosképzés aktuális kérdéseiről, a centrum élődonoros transzplantációiról, valamint a személyre szabott molekuláris, illetve génterápia fontos szerepéről a betegségek megelőzésében. A résztvevők ugyanakkor áttekintést kaphatnak a szellemi hanyatlás diagnosztizálásának vizsgálati módszereiről, a veleszületett halláskárosodás korai felismerésének lehetőségeiről és a nukleáris medicina legmodernebb vívmányairól is.

A tudományos-szakmai fórumokat, kerekasztal-beszélgetéseket orvostörténeti kiállítások színesítik: a látogatók bepillantást nyerhetnek az elmúlt évek Kapcsolat Napjainak érdekes történeteibe, megismerkedhetnek a Sebészeti Műttéttani Tanszék elmúlt 35 éve során használt mikrosebészeti műszerekkel, valamint olyan orvosi emléktárgyakat tekinthetnek meg, mint az eredeti Petz sebészeti varrógép vagy a világhírű Veres-tű.