Az Európai Unió üdvözli a gázai izraeli-palesztin fegyverszünetet

EU - 2006-11-28

A Gázai övezetben vasárnap óta érvényben lévő tűzszünet újraéleszti az izraeli-palesztin békefolyamathoz való visszatérés reményét - vélte hétfőn Tamperében Erkki Tuomioja, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Finnország külügyminisztere.

Javier Solana, az EU külpolitikai főképviselője felszólította a közel-keleti kvartettet, hogy dolgozza ki a tűzszünet ellenőrzésének mechanizmusát.

"Ez rendkívül fontos pillanat a közel-keleti helyzet megvitatására. A minapi fegyverszünet újraélesztette a békefolyamathoz való visszatérés reményét" - közölte Erkki Tuomioja, miután találkozott Cipi Livni izraeli külügyminiszterrel.

 

"Újabb erőfeszítések jelei látszanak. Az EU kész politikai, gazdasági és humanitárius téren kötelezettségeket vállalni a palesztin hatóságokkal közösen, ha létrejön az új nemzeti egységkormány" - tette hozzá a finn diplomácia vezetője.

 

Cipi Livni reményét fejezte ki, hogy a palesztin részről tett újabb biztonsági intézkedések révén a tűzszünetet Ciszjordániára is ki lehet terjeszteni. Egyiptom külügyminiszterével tartott másik sajtótájékoztatóján Erkki Tuomioja leszögezte: "egy fegyverszünet soha sem tartós a politikai folyamatban elért haladás nélkül".

 

Ahmed Abul Geit a tűzszünet tiszteletben tartására szólította fel Izraelt és a palesztinokat. "Ki kell használnunk az alkalmat. Megvan a fegyverszünet, meg kell szilárdítanunk. Felszólítjuk a két felet, hogy tartsák tiszteletben a tűzszünetet" - mondta.

 

Javier Solana Tamperében, ahol hétfőn és kedden az európai uniós és a földközi-tengeri államok külügyminiszterei tanácskoznak, kijelentette: azt szeretnék, ha az (ENSZ, az EU, az Egyesült Államok és Oroszország alkotta kvartett) aktívabb szerepet játszana, a helyszínen felügyelné a tűzszünetet, ami segítene a bizalomerősítéshez mindkét oldalon.

 

Solana derűlátóan fogalmazott a mostani tűzszünet tartósságát illetően. "Nem azt akarom mondani, hogy teljesen biztos vagyok abban, hogy a tűzszünet örökké tart, de úgy vélem, hogy a mostani légkör jó" - mondta, felszólítva Szíriát, hogy működjön együtt a közel-keleti problémák megoldásában.

 

 

(MTI)