A magyarországi helyi demokrácia helyzete miatti súlyos aggodalmának adott hangot Mercedes Bresso, az EU mellett működő Régiók Bizottságának elnöke.
Közleménye szerint a január elsején hatályba lépett új magyar alkotmány súlyosan korlátozza az önkormányzati autonómiát, amelyet pedig az unió alapszerződése, a Lisszaboni Szerződés kifejezetten oltalmaz.
Neelie Kroes, az Európai Bizottság médiaügyekben illetékes alelnöke az éjjel Navracsics Tiborhoz írt levélben erősítette meg a médiapluralizmus és -szabadság magyarországi helyzetével kapcsolatos aggodalmait.
A magyar miniszterelnök-helyetteshez, közigazgatási és igazságügyi miniszterhez intézett levél tartalmáról Ryan Heath, az alelnök szóvivője adott szerdán tájékoztatást.
Az Európai Bizottság ma kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen három ügyben, köztük a decemberben elfogadott jegybanktörvény kérdésében. A jogszabály kiemelt fontosságú, hiszen többek között ezen múlik, hogy egyáltalán megkezdődnek-e a hiteltárgyalások az EU-val és az IMF-fel.
Úgy döntött az Európai Bizottság, hogy három kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen - jelentette be José Manuel Barroso, az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményének elnöke kedden Strasbourgban.Az eljárások egyike a jegybank függetlenségét érintő szabályozással kapcsolatos, egy másikat a bírói tevékenység felső korhatárára vonatkozóan, a harmadikat pedig az adatvédelmi hatóság függetlenségére vonatkozó szabályokat érintően indítottak.
Az Európai Központi Bank (EKB) vezetőivel folytatott megbeszélést kedden Frankfurtban Fellegi Tamás, a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel folytatott tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter és Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke - közölte az EKB sajtóosztálya. Az eszmecserén Magyarország gazdasági helyzetéről és az MNB-re vonatkozó törvény "javasolt módosításáról" volt szó - mondta Miltényi Eszter, az EKB sajtóosztályának Ciprusért, Máltáért, Magyarországért, Szlovéniáért és Portugáliáért felelős munkatársa.
Hazánk jogrendszere továbbra is megfelel az uniós normáknak, a kifogásokat közösen kell megvizsgálnunk. Ha valamelyik EU-s kritika nem pusztán elvi síkon mozog, vagy nem megtévesztő információkon alapul, akkor természetesen korrigáljuk a kritizált dolgokat – jelentette ki Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, a Kelet-Magyarországnak adott interjújában.
- Teljes mértékben osztja az Európai Bizottság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországgal kapcsolatos nyilatkozatában foglaltakat - jelentette ki Olli Rehn gazdasági és pénzügyi bizottsági alelnök szóvivője az európai uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján.
Az Európai Parlament (EP) állampolgári jogokkal, valamint bel- és igazságüggyel foglalkozó szakbizottsága (LIBE) csütörtökön meghallgatja Françoise Le Bailnak, az Európai Bizottság igazságügyi főigazgatójának a beszámolóját a magyarországi helyzetről és a brüsszeli testület ezzel kapcsolatos kezdeményezéseiről.
- Az Európai Bizottság szerint Magyarország nem tett elegendő intézkedést annak érdekében, hogy "időben és tartósan" kiigazítsa túlzott államháztartási hiányát.
Szerdai ülését követően kiadott közleménye szerint a testület ennek megállapítását javasolja az uniós tagországok pénzügyminiszteri tanácsának is.
Az Európai Bizottság továbbra is arra törekszik, hogy az egész EU-ban bevezessék a pénzügyi tranzakciók adóját - közölte Alejandro Ulzurrun de Asanza y Munoz, az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény egyik szóvivője, miután immár nem csupán a britek, hanem az EU soros elnökségét ellátó dánok is bírálták a Tobin-adóként is emlegetett adófajta bevezetésének gondolatát.
Január 20-án, vagyis jövő pénteken találkozik Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke Fellegi Tamással, a nemzetközi pénzügyi tárgyalások folytatásával megbízott magyar tárca nélküli miniszterrel Brüsszelben - jelentette be az uniós javaslattevő-végrehajtó testület keddi sajtótájékoztatóján Amadeu Altafaj-Tardio, Rehn szóvivője.
A vártnál szigorúbb lehet az új kormányközi szerződés, amelynek megalkotásáról a decemberi uniós csúcson határoztak; a Handelsblatt német üzleti lap hétfői beszámolója szerint a szerződés automatikus szankciókat irányozhat elő az államadósságra vonatkozó szabályok ellen vétő országokkal szemben és a költségvetési politika mellett a gazdaságpolitikára is kiterjedhet.
Az Európai Bizottság hamarosan elkészül a magyar jegybanktörvény elemzésével - ígérte az uniós javaslattevő-végrehajtó testület hétfői sajtótájékoztatóján Amadeu Altafaj-Tardio, a gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes Olli Rehn bizottsági alelnök szóvivője.
- A Malév számára nyújtott, az uniós szabályokkal "összeegyeztethetetlen" állami támogatás visszafizettetésére szólította fel Magyarországot hétfőn az Európai Bizottság.
Az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete "megállapította, hogy a magyar nemzeti légitársaság Malév számára 2007 és 2010 között a privatizációval és a visszaállamosítással összefüggésben nyújtott finanszírozás jogellenes állami támogatásnak minősül, mivel a Malév nem volt képes ilyen finanszírozáshoz jutni a piacról a magyar hatóságok által nyújtott feltételek mellett".
Az Európai Parlament (EP) szocialista frakciója - csütörtöki közleményében - határozott uniós cselekvést sürgetett Magyarország ügyében, és megfontolásra javasolta a magyar kormány elleni szankciók elrendelését.
Az Európai Bizottság szóvivője szerint azonban a helyzet még nem indokolja ennek a végső eszköznek az alkalmazását.
Tovább nőtt az elmúlt hónapokban az európai uniós tagországok lakosságán belül azok aránya, akik attól tartanak, hogy a nemzetközi gazdasági válságból való kilábalás hosszú időt vesz majd igénybe.A legfrissebb Eurobarométer nemzetközi közvélemény-kutatás szerint a lakosságnak csak a 23 százaléka gondolja úgy, hogy a gazdasági válság munkaerőpiacra gyakorolt hatása már elérte a tetőpontot, míg 68 százalékuk ezzel ellenkezően vélekedik.
Az EKB továbbra is aggodalmának ad hangot a "Magyar Nemzeti Bank függetlenségét" érintő törvénytervezetekkel kapcsolatban, és arra kéri a magyar hatóságokat, hogy tegyenek eleget az EKB-val való konzultációs kötelezettségüknek.Az EKB honlapján csütörtökön sajtóközleményt tett közzé, amelyben is leszögezi: a jegybanktörvény 18 hónapon belüli három jelentős módosítása összeegyeztethetetlen a jogbiztonság elvével.
A szlovák állampolgársági törvény sérti az EU alapjogi chartáját, az abban megfogalmazott szabad identitásválasztás jogát – jelentette ki Navracsics Tibor, aki ebben az ügyben levélben fordult az Európai Bizottság alelnöki rangú igazságügyi biztosához, majd erről négyszemközti megbeszélést is folytatott vele.
Andor László, az Európai Bizottság magyar tagja szerint a jelenlegi időszakban, amikor az európai piacokon ekkora a bizonytalanság nagyon fontos, hogy "a gazdaságpolitika megfelelően koncentráljon", s még a látszatát is kerülje annak, hogy egy ország nem azokkal tart, akik a pénzügyi stabilitást kiemelten fontosnak tartják.