Van, amelyik megvéd és van, amelyik nem: autós gyerekülések tesztje

Fogyasztóvédelem - 2007-09-19

4 kategóriában – újszülött kortól 12 éves korig –, 27 autós gyerekülés tesztjét közli a Kosár - a fogyasztók magazinja legújabb számában. Örvendetes, hogy akadt kiváló (1), emellett sok a jó (15), ugyanakkor volt elégséges (3) és elégtelen (1) minősítésű gyerekülés is, amely nem jelent biztonságot a kicsik számára.

Ahhoz, hogy egy gyerekülés a legjobb osztályzatot kapja, nemcsak optimális védelmet kell nyújtania baleset esetén, de könnyen kezelhetőnek és kényelmesnek is kell lennie.

A tesztből egyebek mellett kiderül, hogy az optimális védelemhez egy gyereknek három egymást követő ülésre van szüksége: bébihordozóra, 1–4 éves korig használatosra és egy még nagyobb ülésre, amelyik kiszolgálja őt 12 esztendős koráig. Azok az ülések, amelyeket úgy ajánlanak, hogy egyéves kortól végig jók lesznek, nem szerepeltek jól, mert nem nyújtanak elegendő biztonságot a kisebb gyerekeknek.

 

Kevesen tudják, hogy a legkisebbek hordozóit mindig menetiránynak háttal kell bekötni, mert izom- és csontrendszerük csak így kap elegendő védelmet frontális ütközés esetén. Az ilyen kicsiket előszeretettel helyezik az első utasülésre, hogy a vezetővel állandó szemkontaktusban legyenek. Szigorúan tilos azonban ezt tenni, ha ennél az ülésnél működőképes légzsák van felszerelve, ugyanis az kirobbanva olyan ütést mérhet a gyerekülésre, amely végzetes következményekkel járhat.

 

Egy gyerekülés kapott elégtelen osztályzatot, mert a háttámlája leszerelhető, így az oldalirányú ütközéssel szembeni védelme elégtelen. Nem mellékesen, az elégtelenre vizsgázott típus ára magas, közel 90 ezer forint, míg egy másik modell, amelyik jó osztályzatot kapott, kevesebb, mint 40 ezer forintért megvásárolható – olvasható a Kosár magazinban.