Szakértői vizsgálóbizottságot hív életre a kormányfő a szeptemberi és októberi erőszakos megmozdulások okainak, hátterének, következményeinek feltárására. A bizottság vezetőjének Gönczöl Katalin kriminológus professzort kéri fel a miniszterelnök.
A felkéréstől számított hatvan napig tevékenykedő testület feladata, hogy a kormány számára átfogó szakmai értékelést készítsen és ajánlásokat fogalmazzon meg az elmúlt hetek rendzavarásai kapcsán.
Magyarországon évtizedek óta nem volt példa hasonló erőszakos megmozdulásokra - ezek alapos szakmai elemzése, a tanulságok levonása az ország elemi érdeke. A bizottság az események történelmi, történeti hátterét, tömeglélektani, szociálpszichológiai előzményeit és következményeit éppen úgy értékelni fogja, mint a megmozdulások során alkalmazott hatósági beavatkozások arányosságát, valamint azok alkotmányos, törvényi, jogi kereteit, különös tekintettel az érintettek emberi jogaira.
A szakmai elemzés elkészítése során a szakértők figyelemmel lesznek a releváns nemzetközi tapasztalatokra, azokat jelentésükbe beépítik.
A testület működése nem érinti a különböző országgyűlési bizottságok hatáskörét, egyedi panaszok kivizsgálásával nem foglalkozik és személyes meghallgatásokat sem tart. Ugyanakkor a miniszterelnök arra kérte az országos hatáskörű rendészeti szervek vezetőit, hogy az eseményekkel kapcsolatos szakmai vizsgálataikat november végéig készítsék el, s azokat a bizottság számára tegyék hozzáférhetővé.
A bizottság a tervek szerint tíz tagú lesz, elnökéül Gönczöl Katalin kriminológus professzort, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium miniszteri főtanácsadóját kéri fel a kormányfő. A szakmai testületben jogászok, szociálpszichológusok, történészek és rendvédelmi szakértők dolgoznak majd - a tagok felkérése folyamatban van. A bizottság várhatóan néhány napon belül megalakulhat.
Kormányszóvivői Iroda