Ez év július 1-én lép életbe a Babes-Bolyai Egyetem szenátusának az a határozata, amelynek alapján magyar nyelvű táblákat helyeznek el az intézetben. Erről Mihai-Razvan Ungureanu román külügyminiszter tájékoztatta Göncz Kingát abban a levélben, amellyel a magyar külügyminiszter tavaly decemberi levelére válaszolt.
Akkor Göncz Kinga határozottan szóvá tette a Babes-Bolyai Egyetemen a magyar feliratok ügyében kialakult helyzetet, a két magyar oktatóval szembeni eljárást, és kollegája segítségét kérte az ügy megnyugtató rendezésében.
A minap érkezett válaszban Ungureanu közli, hogy a többnyelvű feliratok mellett magyar és német személyiségek mellszobrát is elhelyezik az egyetemen, továbbá az előadótermek egy részét a magyar és a német kultúra jeles képviselőiről tervezik elnevezni.
A román külügyminiszter hangsúlyozza, hogy az elbocsátott két magyar oktató ügyében az egyetem autonóm módon járt el. Magát a táblaügyet „sajnálatos félreértésnek”, nem elvi, hanem eljárási problémának minősítette.
Magyar álláspont szerint Hantz Péter és Kovács Lehel elbocsátása az egyetem túlzó és indokolatlan intézkedése volt. E méltánytalan eljárás nincs összhangban a Románia által vállalt európai normákkal, a multikulturalizmus szellemével. Bizonyos jogok biztosításának kötelezettsége alól ugyanis még az egyetemek autonómiájára való hivatkozással sem lehet eltekinteni.
Megoldást az jelentene, ha az egyetem szenátusa felülvizsgálná a két oktató felmondását, és visszahelyezné őket pozíciójukba.
2007. január 23.