Az emberi jogi bíróság szerint Oroszország jogsértéseket követett el a megszállt ukrán területeken

Fontos - 2025-07-09

A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) szerdán kihirdetett ítéletei szerint Oroszország megsértette a nemzetközi jogot az általa 2014. óta megszállt ukrán területeken, valamint azzal, hogy együttműködésének hiányával nem járult hozzá a Malaysia Airlines MH17-es járatszámú repülőgépe 2014-es tragédiájának kivizsgálásához.

A 46 tagországot számláló Európa Tanács felügyelete alatt működő emberi jogi bíróság ítéletében bűnösnek találta Oroszországot ukrán civilek és katonák harcképtelenné tétele, kínzás, beleértve a nemi erőszak háborús fegyverként való alkalmazása, civilek indokolatlan kitelepítése, valamint pusztítás, fosztogatás és kártalanítás nélküli kisajátítás vádjában.

A bíróság szerint - az ellenségeskedés 2014. május 11-i kezdete, valamint 2022. szeptember 16. között, amikor Oroszország kilépett az Emberi Jogok Európai Egyezményének részes államai közül - az elkövetett jogsértések közé tartozik egyebek mellett harcképtelen civilek és ukrán katonák kivégzése, embertelen, megalázó bánásmód és kényszermunka alkalmazása. A moszkvai patriarkátushoz tartozó ukrán ortodox egyház hívein kívüli összes vallási csoport megfélemlítése, zaklatása és üldözése. Újságírók megfélemlítése és ellenük elkövetett erőszakos cselekmények. Az orosz hadsereg általi békés tüntetések erőszakos feloszlatása a megszállt ukrán városokban. Az ukrán nyelv használatának betiltása az iskolákban. Ukrán gyermekek elhurcolása Oroszországba, vagy a megszállt területekre, valamint a politikai vélemény és a származás szerinti diszkrimináció.

A szerdán kihirdetett ítélet szerint Oroszországnak azonnal szabadon kell engednie mindenkit, akiket az orosz erők által megszállt, vagy orosz ellenőrzés alatt álló ukrán területen szabadságától megfosztottak, illetve akik továbbra is az orosz hatóságok őrizetében vannak.

Oroszországnak "késedelem nélkül együtt kell működnie egy olyan nemzetközi és független mechanizmus létrehozásában, amely a lehető leggyorsabban és minden érintett érdekének figyelembevételével biztosítja az Ukrajnából Oroszországba, vagy az Oroszország által ellenőrzött területekre elhurcolt gyermekek azonosítását" - fogalmaztak.

A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépének 2014. július 17-én Kelet-Ukrajna feletti, egy Oroszországból származó légvédelmi rakétával történt lelövésének ügyében az emberi jogi bírság azt a döntést hozta, hogy Oroszország nemzetközi jogot sértett azzal, hogy nem tett semmilyen intézkedést a rakéta és annak célpontjának azonosítása, valamint a repülőgép fedélzeten tartózkodók életének védelme érdekében. Oroszország "közönyös magatartást tanúsított" az ellenséges tevékenységei által veszélyeztetett civilekkel szemben - írták.

Kiemelték, Oroszország nem végzett hatékony vizsgálatot az ügyben, és nem működött együtt a nemzetközi nyomozócsoporttal, pontatlan vagy hamis információkat hozott nyilvánosságra a lelövéssel és az esetleges elkövetőkkel kapcsolatban, és akadályozta a katasztrófa okának és körülményeinek feltárására irányuló kísérleteket - közölte ítéletében az emberi jogi bíróság.

Az emberi jogi bíróság előtt jelenleg további négy, Ukrajna által Oroszország ellen benyújtott államközi kérelem és több mint 9500 egyéni kérelem van folyamatban a krími, kelet-ukrajnai és az azovi-tengeri eseményekkel, valamint Oroszország 2022. február 24. óta Ukrajna területén folytatott katonai műveleteivel kapcsolatban. Emellett egy Hollandia által Oroszországgal szemben benyújtott államközi kérelem és négy egyéni kérelem van folyamatban, amelyeket az MH17-es járatszámú repülőgép áldozatainak több mint 500 rokona nyújtott be Oroszország ellen.